Koronawirus. UOKiK zajmie się nieuczciwymi praktykami hurtowni wobec szpitali. "Umów należy dotrzymywać"

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął w piątek postępowanie w sprawie nieuczciwych działań hurtowni zaopatrujących szpitale w środki ochrony indywidualnej. Chodzi m.in. o zawyżanie cen za maski ochronne, na co mają wpływ fałszywe doniesienia o ogniskach koronawirusa w Polsce. Urząd uruchomił infolinię dla dyrektorów szpitali, by niezwłocznie informowali o tego typu praktykach.

Prezes UOKiK otrzymał informacje o tym, że dwie hurtownie wypowiedziały szpitalom umowy na dostawy środków ochrony indywidualnej, a których uzupełnienie zostało powierzone Agencji Rezerw Materiałowych. Z uzyskanych przez urzędników informacji wynika, że hurtownie rozwiązują umowy, aby w efekcie uzyskać znacznie wyższe ceny m.in. maseczek chirurgicznych. Jest to efekt pojawiających się fałszywych informacji o ogniskach koronawirusa.

We wszczętym postępowaniu zweryfikujemy, czy hurtownie wypowiadając umowy szpitalom nie łamią przepisów prawa konkurencji, w tym poprzez nadużywanie pozycji dominującej lub zawieranie zmów cenowych. Zerwanie umowy szpitalom po to, aby podnieść cenę lub sprzedać produkty na rynku zamiast dostarczyć je placówkom medycznym w ramach wcześniej zawartych umów to działanie nie tylko haniebne, ale również sprzeczne z ustawą. Pacta sunt servanda - umów należy dotrzymywać

- skomentował Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Urząd zapowiada, że każdy zgłoszony przypadek będzie sprawdzany, a UOKiK będzie publicznie informował, o które hurtownie chodzi i będą wobec nich podejmowane "stanowcze działania zgodnie z wszelkimi dostępnymi prawnie mechanizmami". Prezes UOKiK zaapelował jednocześnie do sprzedawców i właścicieli hurtowni, aby "nie wykorzystywali strachu i dezinformacji do podnoszenia cen środków ochrony indywidualnej, w tym maseczek ochronnych".

>>> Koronawirus bije w gospodarkę i turystykę. Może zepsuć wakacje i wyhamować gospodarkę

Zobacz wideo

Będą kary za wykorzystywanie doniesień o epidemii koronawirusa

Maksymalna kara, którą może nałożyć w tym przypadku prezes UOKiK, to 10 proc. obrotu przedsiębiorcy. Kwestionowane działania mogą również naruszać przepisy kodeksu karnego oraz sprowadzenia stanów powszechnie niebezpiecznych dla życia lub zdrowia - w takich sytuacjach urząd nie wyklucza zawiadomienia prokuratury i ABW.

UOKiK przypomniał ponadto, że niewykonanie lub nienależyte wykonanie zamówienia podlega regulacji na gruncie ustawy prawo zamówień publicznych związanej z możliwością wykluczenia takiego wykonawcy z przyszłych procedur zamówieniowych przez zamawiających, co UOKiK będzie weryfikował i każdorazowo zgłaszał do Urzędu Zamówień Publicznych.

Więcej o:
Komentarze (16)
Koronawirus. UOKiK zajmie się nieuczciwymi praktykami hurtowni wobec szpitali. Zapowiada kary
Zaloguj się
 • wkb2020

  Oceniono 5 razy 3

  A co ze zwykłym konsumentem? Czy on może być chamsko i bezkarnie naciągany? Wystarczy zobaczyć ceny masek na Allegro, ceny nawet x12 na sztuce. Nawet maski antysmogowe z dnia na dzień pidrożały o 50 pln w ciągu dzisiejszego dnia. To zwykłe żerowanie na ludzkim nieszczęściu!

 • guyver

  Oceniono 2 razy 2

  UOKiK powinien zainteresować się sprzedażą na allegro masek przeciwpyłowych, jako masek przeciwko wirusom.

 • sselrats

  Oceniono 5 razy 1

  Chca dzialc z checi zysku???!!! Ooooo, w PRL takich nygusow aparat ucisku rowno gonil!

 • sselrats

  Oceniono 2 razy 0

  Na cale szczescie w Polsce nie ma calkowitego zakazu zaslaniania twarzy jak w Danii, Holandii czy Francji. Wiec policja nie bedzie interweniowac w prypadkach noszenia masek.

 • Mark van Reesk

  0

  W Niderlandii nie ma masek juz od stycznia. Wszystkie maski byly produkowane w Chinach.Wiec poki co nie ma szans aby byly. Na szczescie wszyxcy specjalisci zapewniaja w mediach ze maski sa niepotrzebne i nie chronia przed wirusami i bakteriami.

 • ago9118

  0

  A czy szpitale płaciły na czas?

 • xinfx

  0

  Sprzedam 2000 tys sztuk, oczywiście nie tanio :)

 • sselrats

  Oceniono 6 razy 0

  A co z zawyzaniem ceny dolara???

 • sselrats

  Oceniono 3 razy -1

  Jakby szpitale zawsze placily takie zawyzone ceny w detalu to by teraz nie bylo problemu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX