Zmiany w programie Czyste Powietrze. Będzie można dostać więcej pieniędzy

Ministerstwo Klimatu zapowiada uproszczenie składania wniosków w programie "Czyste powietrze", skrócenie terminu ich rozpatrywania oraz możliwość szybszego rozpoczęcia procesu inwestycyjnego - poinformował szef resortu Michał Kurtyka. Zmiany zajdą także w poziomie dofinansowań.

"Zmiany w programie Czyste powietrze coraz bliżej. Upraszczamy wniosek i skracamy czas jego rozpatrywania z 90 do 30 dni" - napisał na Twitterze Kurtyka.

Minister zapowiedział integrację programu "Czyste powietrze" z programem "Mój prąd" oraz wprowadzenie możliwości rozpoczęcia inwestycji na 6 miesięcy przed złożeniem wniosku o dofinansowanie.

"Czyste powietrze" to program oferujący dofinansowanie wymiany pieców oraz remontów związanych z termomodernizacją budynków. Chodzi m.in. o docieplania budynków, instalację rekuperacji czy nowoczesnej wentylacji.

Szansa na wyższe dopłaty na termomodernizację

Nowe rozwiązania mają preferować zeroemisyjne odnawialne źródła energii, a kwota dotacji ma zostać podwyższona do 30 tys. zł, jeśli zamontowana zostanie pompa ciepła+PV.

Podwyższone do 60 proc. ma też zostać dofinansowanie dla uboższych gospodarstw (o dochodzie poniżej 1,4 tys. zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym lub 1,9 tys. zł w jednoosobowym). - Wnioskodawcy, którzy funkcjonują w ramach tej grupy, będą mogli otrzymać do 32 tys. zł na wymianę źródła i termomodernizację - mówi prezes NFOŚiGW Piotr Woźny, cytowany przez portal WysokieNapiecie.pl. Do tego będzie można dodać 5 tys. zł na fotowoltaikę.

Nawet do 100 proc. wartości inwestycji będzie mogło wynieść dofinansowanie w ramach programu Stop Smog. Jednak jak zaznacza WysokieNapiecie.pl, skorzystanie z niego jest uzależnione od zaangażowania gminy.

Z drugiej strony, jak donosi Money.pl, o dopłaty nie będą mogły się starać osoby zarabiające rocznie ponad 100 tys. zł. Dla nich pozostanie już wyłącznie ulga termomodernizacyjna.

Czyste Powietrze na razie bez rewelacji

Program "Czyste Powietrze" jest realizowany w latach 2019-2029, a na działania w jego ramach zaplanowano kwotę ponad 103 mld zł. Ale na razie efekty programu są przeciętne. Do tej pory wypłacono niespełna 325 mln zł dotacji ok. 27,5 tys. osób. Podpisanych umów (głównie o dotacje) jest ponad 73 tys. na kwotę ponad 1,2 mld zł.

Rząd chce zachęcić gminy do zachęcania mieszkańców do udziału w programie "Czyste Powietrze" i wymiany przestarzałych pieców dodatkowymi pieniędzmi. Za każdy pozytywnie złożony wniosek gmina ma dostać 100 zł.

Więcej o: