Koronawirus w Polsce. Pracodawcy muszą być gotowi wysłać pracowników do domów i wciąż im płacić

Koronawirus dotarł do Polski, w środę potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia w Zielonej Górze. Rząd przeforsował w Sejmie ustawę, która ma zacząć obowiązywać, gdyby sytuacja związana z rozprzestrzenianiem się choroby zaczęła wymykać się spod kontroli. Na co muszą być gotowi pracownicy i pracodawcy? Wyjaśniają goście programu "Studio Biznes".

Koronawirus jest w Polsce. Oficjalny komunikat przekazany przez Łukasza Szumowskiego, ministra zdrowia, jest sygnałem dla wielu pracodawców w Polsce. Czas rozważyć sytuację, w której rozprzestrzenianie się choroby wywołanej wirusem COVID-19 zmusi do zamykania zakładów pracy.

Rząd PiS przygotował ustawę, która ma przygotować państwo na taki scenariusz. Co zawierają przepisy , które w piątek będą procedowane przez Senat? Na co muszą być gotowi pracodawcy, jakie obowiązki nałożyć można na pracowników. Wyjaśniali to goście programu "Studio Biznes" -  Wojciech Warski, przedsiębiorca, przedstawiciel Team Europe i Eliza Kuna, adwokat.

Z krótkiej rozmowy można dowiedzieć się m.in. czy właściciele firm będą ponosić finansowe skutki walki z koronawirusem, czy pracownikowi można odwołać urlop lub zmusić bo, by nie pojawił się w pracy. Goście Łukasza Kijka, redaktora naczelnego Next Gazeta.pl wyjaśnią też co w sytuacji, w której służby nie pozwolą wejść pasażerowi na pokład samolotu - czy będzie mógł ubiegać się o zadośćuczynienie? Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu.

Więcej o:

Polecane dla Ciebie

Komentarze (7)
Koronawirus w Polsce. Pracodawcy muszą być gotowi wysłać pracowników do domów i wciąż im płacić
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 11 razy 9

  "Eksperci" od rządzenia cudzymi pieniędzmi, he, he.... :-)

 • gintrowa

  Oceniono 8 razy 6

  Nie jestem pracodawcą, jestem zwykłym pracownikiem na cząstkę etatu [dorabiam do emerytury], ale zastanawiam się ile jeszcze mój pracodawca jest w stanie udźwignąć te wszystkie zobowiązania, które nałożył na niego rząd Morawieckiego. Mój pracodawca zastanawia się już nad zamknięciem firmy.

 • mrpens

  Oceniono 10 razy 6

  Pracodawca daje pracę, a nie pieniądze panie ekspercie, to nie jest Pieniądzodawca

 • sselrats

  Oceniono 6 razy 4

  Jak ktos chce to moze wziac urlop. A jak na dluzej to bezplatny.

 • Pawel Niemiec

  Oceniono 6 razy 2

  Chooja , już nam szef powiedział że prędzej w dole zakopie na budowie niż na urlop koranowirusowy wyśle :(

 • Bafloski

  Oceniono 1 raz 1

  .. mi i w innych korpo masowo już zamawiają laptopy dla każdego do zdalnej pracy w domu. Poza tym luksus mają ci którzy wracają z zagranicy bo dostają 2 tygodnie wolnego na kwarantannę na koszt pracodawcy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX