Koronawirus w Polsce. Pracodawcy muszą być gotowi wysłać pracowników do domów i wciąż im płacić

Koronawirus dotarł do Polski, w środę potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia w Zielonej Górze. Rząd przeforsował w Sejmie ustawę, która ma zacząć obowiązywać, gdyby sytuacja związana z rozprzestrzenianiem się choroby zaczęła wymykać się spod kontroli. Na co muszą być gotowi pracownicy i pracodawcy? Wyjaśniają goście programu "Studio Biznes".

Koronawirus jest w Polsce. Oficjalny komunikat przekazany przez Łukasza Szumowskiego, ministra zdrowia, jest sygnałem dla wielu pracodawców w Polsce. Czas rozważyć sytuację, w której rozprzestrzenianie się choroby wywołanej wirusem COVID-19 zmusi do zamykania zakładów pracy.

Rząd PiS przygotował ustawę, która ma przygotować państwo na taki scenariusz. Co zawierają przepisy , które w piątek będą procedowane przez Senat? Na co muszą być gotowi pracodawcy, jakie obowiązki nałożyć można na pracowników. Wyjaśniali to goście programu "Studio Biznes" -  Wojciech Warski, przedsiębiorca, przedstawiciel Team Europe i Eliza Kuna, adwokat.

Z krótkiej rozmowy można dowiedzieć się m.in. czy właściciele firm będą ponosić finansowe skutki walki z koronawirusem, czy pracownikowi można odwołać urlop lub zmusić bo, by nie pojawił się w pracy. Goście Łukasza Kijka, redaktora naczelnego Next Gazeta.pl wyjaśnią też co w sytuacji, w której służby nie pozwolą wejść pasażerowi na pokład samolotu - czy będzie mógł ubiegać się o zadośćuczynienie? Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu.

Więcej o: