WHO ostrzega: koronawirus może znajdować się na banknotach

Rozprzestrzeniająca się epidemia koronawirusa wymaga od nas zachowania większej higieny w celu uniknięcia zakażenia. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega, że koronawirus może znajdować się na banknotach.

Główny Inspektora Sanitarny kilka tygodni temu wydał komunikat, w którym apelował o większą dbałość w przestrzeganiu zasad higieny, gdyż jest to jeden ze środków zapobiegawczych przeciwko rozprzestrzeniania się koronawirusa. GIS przestrzegał, że wirus może być przenoszony przede wszystkim przez:

  • bezpośredni kontakt fizyczny;
  • bezpośredni kontakt z kroplami oddechowymi, gdy zarażona osoba kicha, kaszle lub wydycha.

WHO ostrzega, że koronawirus może przetrwać na banknotach przez wiele dni. Dlatego też organizacja zachęca do jak najczęstszego korzystania z płatności bezgotówkowej. Ponadto, powinniśmy pamiętać o myciu rąk po dotykaniu banknotów. 

Zobacz wideo Praca zdalna z powodu koronawirusa? Sejm przegłosował nowe przepisy

Koronawirus. Banknoty przenoszą wirusa 

Jak podaje "Rzeczpospolita", w niektórych krajach zastosowano już środki ostrożności dotyczące banknotów. W Chinach oraz Korei zdezynfekowano banknoty, najpierw odkażając poprzez wykorzystanie ultrafioletu oraz wysokich temperatur. Później banknoty przechodzą 14-dniową kwarantannę. Dopiero po tym czasie znów trafiają do obiegu. Koronawirus może przetrwać poza organizmem człowiek dziewięć dni. 

Koronawirus w Polsce. GIS uspokaja: "Paczki z Chin nie zakażają"

Kilka dni temu GIS wydał komunikat, w którym uspokajał, że nie ma możliwości, aby zakazić się koronawirusem poprzez paczkę z Chin. "Koronawirusy są znane z tego, że nie przetrwają długo na przedmiotach takich jak listy lub paczki" - rozjaśnia wątpliwości. Niepokój związany z rozprzestrzeniająca się epidemią wpłynął jednak na zmniejszenie liczby przesyłek dostarczanych z Chin do Polski, na czym ucierpiał przede wszystkim serwis AliExpress

Więcej o: