Czy w najbliższą niedzielę galerie handlowe będą otwarte? Ta jedna na pewno. Pomimo zakazu

Od 2020 roku zakaz handlu obowiązuje we wszystkie - z wyjątkiem dosłownie kilku - niedziele. Również 8 marca sklepy będą zamknięte. Galeria Północna w Warszawie zaprasza jednak klientów - liczne lokale handlowe będą działać. Pomimo zakazu.

Zakaz handlu w niedziele obowiązuje od stycznia 2020 roku we wszystkie weekendy - również 8 marca. Galeria Północna w Warszawie zaprasza jednak klientów - ok. 50 lokali handlowych będzie bowiem otwartych. W ramach akcji "Handlowa niehandlowa" korzystać będzie można z restauracji, salonów fryzjerskich, sklepów odzieżowych znanych marek.

Zobacz wideo Drukarka dla małych firm i specjalistów? Testujemy w naszym programie:

- Tego dnia na terenie naszego centrum otwartych będzie ponad 50 sklepów i salonów usługowych, w tym również znanych i cenionych marek - wyjaśnia Emilia Szkudlarek, dyrektor marketingu Galerii Północnej, cytowana przez portal Wiadomościhandlowe.pl.

Zakaz handlu w niedziele. Warszawska galeria otworzy 50 sklepów i lokali

Jak to możliwe, że sklepy, pomimo zakazu, będą jednak otwarte. Jak wyjaśniają organizatorzy akcji za ladą wszystkich placówek staną ich właściciele.

Zazwyczaj w niedziele niehandlowe w Galerii Północnej czynne są 23 obiekty, które przyciągają średnio 10 tys. osób. Podwojenie liczby otwartych punktów z pewnością frekwencję znacząco podniesie.

Zakaz handlu w niedzielę ma coraz więcej przeciwników

Mogłoby się wydawać, że zakaz handlu w niedziele wprowadzony w roku 2018 przestał budzić emocje. Z najnowszych badań wynika jednak, że przeciwników takiego rozwiązania przybywa.

Czytaj też: Nowe przepisy od 1 marca. Wysokie kary dla właścicieli sklepów za marnowanie żywności

W styczniu aż 47,7 proc. badanych uważało, że zakaz handlu w niedziele powinien zostać zniesiony. Rok wcześniej takiego zdania było 46 proc. badanych, a w lipcu 2018 r. (ograniczenie weszło w życie w marcu 2018 r.) 41,5 proc. osób. Jednocześnie spada odsetek zwolenników niedzielnego ograniczenia handlu - w 2018 r. było ich 40,8 proc., w 2019 r. 38,5 proc., w 2018 r. 36,2 proc. - wynika z badania Havas Media, do którego dotarła "Rzeczpospolita".

Od 2020 roku  przepisy o zakazie handlu w niedziele uległy zaostrzeniu. Zakupy będziemy mogli zrobić jedynie przez siedem niedziel w roku - jedna jest już za nami (przypadła na 26 stycznia). Od najbliższej niedzieli handlowej dzielą nas jeszcze długie tygodnie.

  • 5 kwietnia 2020,
  • 26 kwietnia 2020,
  • 28 czerwca 2020,
  • 30 sierpnia 2020,
  • 13 grudnia 2020,
  • 20 grudnia 2020.

Pomimo zakazu otwarte mogą być małe sklepy, w których sprzedawać będą ich właściciele. Otwarte mogą być też stacje benzynowe, kina, restauracje, cukiernie czy kawiarnie.