Elon Musk o koronawirusie: "panika jest głupia". Wpis wielu się nie spodobał. Tesla straciła ostatnio 20 proc. na giełdzie

Elon Musk, miliarder i właściciel firm Tesla i SpaceX oraz autor wielu kontrowersyjnych tweetów, wypowiedział się na temat koronawirusa. Jego zdaniem, reakcje na epidemię to "panika" i jest ona "głupia".

Elon Musk jest bardzo popularny na Twitterze. Biznesmen ma ponad 30 milionów obserwujących. Wszystko to, co pisze - a te wpisy potrafią być mocno zaskakujące - jest bacznie śledzone i komentowane.

Elon Musk i koronawirus

W piątek Elon postanowił pokazać, co myśli o jednym z głównych w ostatnim czasie światowych tematów. "Panika związana z koronawirusem jest głupia" - zatweetował.

Trudno stwierdzić z pewnością, o co dokładnie mu chodziło. Musk nie ma wykształcenia medycznego czy w zakresie wirusologii. Ma za to akcje swojej firmy, które w minionych dwóch tygodniach sporo straciły na giełdzie. I być może właśnie gwałtowną momentami wyprzedaż na rynkach miał na myśli. Tesla potaniała w czasie tej wyprzedaży o ponad 20 proc., a sam Elon, jak wylicza CNBC, zbiedniał o 6,74 mld dolarów.

Elon Musk jest jednym z najbogatszych ludzi na świecie. Według indeksu miliarderów portalu Bloomberg, ma 37,7 mld dolarów, co daje 24. miejsce w zestawieniu. Od początku roku jego majątek wzrósł o 10 mld dolarów, najmocniej z całej listy Bloomberga.

Czytaj też: Apple i Google walczą z dezinformacją na temat koronawirusa. Usuwają aplikacje ze sklepów

"Elon, to nie jest dobry tweet"

Wielu z komentujących post Muska nie jest zachwyconych takim ujęciem tematu. "Łatwo tak mówić, gdy jest się miliarderem" - tak mniej więcej wygląda wiele komentarzy. Trudno mieć pretensje do Elona o to, że dorobił się majątku na swojej działalności. Ma też swoich zagorzałych fanów, ale i części z nich nie spodobało się użyte w tweecie określenie.

"Elon, to nie jest dobry tweet. Ludzie nadal nie podejmują właściwych kroków. Jesteś człowiekiem nauki. Czy mogę zorganizować rozmowę z jakimiś naukowcami, by pomóc ci zmienić zdanie? zadzwonić do niektórych naukowców, aby zmienić zdanie?" - napisał Bruce Fenton, kiedyś broker na Wall Street, dziś znana postać w świecie kryptowalut.

Reakcje na giełdzie bywają gwałtowne. W przypadku nowego koronawirusa wciąż nie wiadomo, czy sytuacja rozwinie się do rozmiarów pandemii. Już teraz uderza w gospodarki, budząc obawy przed poważnym spowolnieniem na świecie, które w niektórych krajach może objawić się recesją. Inwestorzy reagują na to wyprzedawaniem akcji i lokowaniem środków w innych aktywach - na przykład obligacjach skarbowych USA.

CNBC wylicza, że największe firmy technologiczne - Facebook, Microsoft i Amazon - potwierdziły, że przynajmniej jeden z ich pracowników lub współpracowników zakaził się koronawirusem w stanie Waszyngton. Firmy te - i nie tylko one - podjęły działania w kierunku m.in. pracy zdalnej. CNBC próbowało skontaktować się także z Teslą z pytaniem o to, jak będzie reagować, jeśli i w niej pojawią się przypadki zakażeń. Rzecznik nie odpowiedzał na to pytanie.

Zobacz wideo Koronawirus i nowe przepisy. Jakie prawa ma pracownik? Jakie obowiązki pracodawca?

Koronawirus rozprzestrzenia się w USA

W Stanach Zjednoczonych z powodu nowego koronawirusa zmarło już 17 osób. Dwa ostatnie zgony miały miejsce na Florydzie, wcześniejsze w stanach Waszyngton i Kalifornia. Zakażonych jest ponad 300 osób. W ostatnim czasie patogen stwierdzono u pasażerów i członków załogi statku "Grand Princess" , który jest zacumowany u wybrzeży Kalifornii.

Więcej o:
Komentarze (64)
Koronawirus. Elon Musk: "panika jest głupia". Wpis wielu się nie spodobał. Tesla straciła ostatnio 20 proc. na giełdzie
Zaloguj się
 • matnet77

  Oceniono 15 razy 11

  niestety ludzie rozsądni są w zdecydowanej mniejszości, jak widać na całym świecie

 • catch36

  Oceniono 23 razy 11

  Panika jest głupia, trudno się z tym nie zgodzić. Na wirusie zarabiają tylko pośrednicy którzy podbijają ceny maseczek (nieskutecznych). Jedynym dobrym wynikiem paniki jest to że ludzie w końcu zaczęli myć ręce, miejmy nadzieje że im tak już zostanie.

 • pi_sz

  Oceniono 11 razy 9

  "zadzwonić do niektórych naukowców, aby zmienić zdanie?" poziom waszych tekstów jest absurdalnie zły

 • silthor

  Oceniono 20 razy 6

  Rzadko się z nim zgadzam, ale tym razem ma rację. Po raz kolejny media rozdmuchały totalną panikę. Od początku roku zginęło na polskich drogach ponad 350 osób. Mamy jakieś specustawy w tej sprawie? Zamykanie szkół, aby zmniejszyć ryzyko śmierci dzieci? Nie. Od początku roku grypa zabiła kilkadziesiąt osób w Polsce. Niedawno zmarła np. 11-letnia dziewczynka. Mamy specustawę? Nie. Zamykanie szkół? Nie. A tymczasem covid-19 ma już specustawę i w co najmniej jednej gminie zamknięto szkoły.

  Jednocześnie ta panika jest niekonsekwentna i wprowadza działania, które nie będą skuteczne na dłuższą metę. Granice są bowiem wciąż otwarte i chorzy lub zakażeni ludzie mogą sobie wjeżdżać do Polski wieloma drogami i roznosić wirus po kraju. Czasami jedna taka osoba wystarczy, aby wirus dopadł setki, a potem tysiące osób. Mamy więc specustawę, odwoływanie imprez, zamykanie szkół, ale nikt nie wpadł na najsensowniejszy ruch, czyli zamknięcie granic, a dla tych, którzy bardzo chcą wjechać do Polski kwarantannę oraz testy na obecność wirusa? Tak często robiono w przypadku chorób zakaźnych w przeszłości i był to jedyny skuteczny sposób.

 • monopol

  Oceniono 7 razy 5

  Panika jest głupia i nie należy jej się poddawać. Ale nie oznacza to, że należy lekceważyć wirusa SARS2. Bo jeśli prawdą jest, że 5% zakażonych wymaga intensywnej terapii w mniejszym lub większym zakresie (tlen, respirator), to 10000 chorych np. w Polsce z COVID19 jeszcze nie będzie problemem, ale 100000 już tak (5000 hospitalizowanych). Zakładając, że śmiertelność wśród 70-latków i starszych wynosi 3-5%, również nie należy tak całkiem na luzie podchodzić do sprawy. Każdy z nas ma rodziców, dziadków... Jeśli umiera jedna na 20 osób z tej grupy wiekowej, to nie jest tak całkiem mało. COVID19 nie jest jak grypa sezonowa, jest trochę poważniejszy, bliżej mu raczej do grypy pandemicznej. Podsumowując - w panikę wpadać nie należy, ale działania prewencyjne powinno się podjąć i nie dziwię się rządom państwa, że działają tak, a nie inaczej.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 8 razy 4

  Inwestorzy reagują na to wyprzedawaniem akcji i lokowaniem środków w innych aktywach - na przykład obligacjach skarbowych USA. Tacy inwestorzy to są zwykli spekulanci. Hazardziści, gracze. Grają tylko o wygraną, nie o przyszłość firm, technologi, pracujących w tych firmach ludzi. Oni inwestują pieniądze o 8 rano, miliardy i o 14 godzinie przelewają je do innej inwestycji....

 • randomman

  Oceniono 3 razy 3

  Może podstawowa wiedza z matematyki i wyobraźnia uświadomią co miał na myśli. Jest 100 tysięczny stadion w którym pada informacja że na stadionie jest 5 osób mających koronowirusa. W którym przypadku zginie więcej osób? Gdy wyjdą spokojnie ze stadionu i udadzą się na kwarantannę? czy może jak wpadną w panikę zadepczą się na śmierć i rozbiegną się po mieście?

 • pylorii

  Oceniono 2 razy 2

  Miał rację. Wszyscy zwariowali. Od WHO przez rządy do zwykłych ludzi. Ta choroba to coś między zwykłym przeziębieniem, a grypą. I tyle. Na grypę chorują rocznie miliony i umierają tysiące. I nikt z tego nie robi problemu. Za rok będzie szczepionka na tego wirusa, a zachorowań będzie pewnie tyle co na zwykłą grypę, a ci wszyscy panikarze nie będą się szczepić. I tyle to wszystko warte.

 • druga_wieza

  Oceniono 2 razy 2

  Wyjątkowo napisał coś z sensem.
  Panika naprawdę jest głupia. Nie była i nie jest dobrą reakcją na zagrożenie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX