Koronawirus. Szumowski apeluje, by nie wykupywać leków na zapas na miesiące. "Ja nie kupiłem"

Minister zdrowia uspokajał, że w Polsce nie ma obecnie problemu z brakami żywności, produktów czystości i leków. Odnosił się do doniesień o zwiększonych zakupach Polaków. Zaapelował, by nie robić zbyt dużych, nieuzasadnionych zapasów leków, bo teraz nie ma takiej potrzeby. "Zachowujmy się racjonalnie" - mówił Łukasz Szumowski.

W Polsce potwierdzono szósty przypadek koronawirusa. Zakażony znajduje się w szpitalu w Ostródzie, gdzie trafił po powrocie z Niemiec - podróżował tym samym autokarem, którym jechał pierwszy zdiagnozowany w naszym kraju nosiciel nowego wirusa.

Koronawirus. Minister zdrowia: nie ma braków w zakresie leków

Poinformował o tym w sobotę minister zdrowia. Pod koniec konferencji prasowej odniósł się do informacji o wykupywaniu przez Polaków niektórych produktów w sklepach

Na dzień dzisiejszy nie ma żadnych danych, żeby polska gospodarka miała mieć braki w zakresie produktów żywieniowych czy produktów czystościowych. Podobnie jak z lekami

- powiedział Łukasz Szumowski. Przyznał, że "są dane, że kupowanie w aptekach wzrosło" i jest to według niego zrozumiałe. Uspokajał jednocześnie, powołując się na informacje z Brukseli, że fabryki farmaceutyczne na świecie i w Europie mają zapasy substancji czynnych do produkcji leków i przypomniał o wprowadzeniu zakazu wywozu leków z Polski. Minister nie przewiduje, by dostawy zostały zaburzone.

Zobacz wideo Koronawirus i nowe przepisy. Jakie prawa ma pracownik? Jakie obowiązki pracodawca?

Szumowski apeluje, by nie wykupywać leków

Tutaj apel do wszystkich, aby nie wykupywać na zapas na miesiące do przodu. To może spowodować, że w danej aptece akurat czegoś może zabraknąć

- mówił Szumowski. To samo według niego dotyczy środków spożywczych czy higieny osobistej. "Ja nie kupiłem na zapas żadnych środków w domu, wydaje mi się, że to nie jest w tej chwili niezbędne" - zakończył swoje wystąpienie minister.

Czytaj też: Koronawirus i pustki na półkach - jak naprawdę wygląda sytuacja w sklepach? Pytamy największe sieci

*** W poniedziałek gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl będzie Łukasz Szumowski. Masz do ministra zdrowia pytanie na temat koronawirusa, które może zostać mu zadane w naszym studiu? Prześlij je na maila: redakcjagazetapl@agora.pl.

Więcej o: