Jest sztab kryzysowy dla branży turystycznej w Polsce. W gospodarce już "ponad miliard złotych strat"

Powstał sztab kryzysowy dla branży turystycznej, która traci pieniądze z powodu koronawirusa. Sztab został powołany podczas spotkania przedstawicieli tej branży w Ministerstwie Rozwoju. W rozmowach uczestniczyła szefowa resortu Jadwiga Emilewicz.

Wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy powiedział, że zadaniem sztabu będzie koordynowanie wsparcia dla polskiej turystyki. Przedstawiciele sztabu kryzysowego będą się spotykali mniej więcej co 2 tygodnie. Następne spotkanie zaplanowano na 24 marca.

Andrzej Gut-Mostowy podkreślił, że masowo odwoływane są rezerwacje wypoczynku w Polsce. Powiedział, że w niektórych przypadkach anulowano około 70 do 90 procent rezerwacji. Wiceminister dodał, że straty polskiej gospodarki z powodu koronawirusa przekraczają miliard złotych.

Zobacz wideo Praca zdalna z powodu koronawirusa? Sejm przegłosował nowe przepisy

Koronawirus atakuje. Będzie odroczenie płatności składek na ZUS?

Podczas spotkania przedstawiciele branży turystycznej zgłosili postulaty rozwiązań, które pozwolą im utrzymać płynność finansową. Chodzi o możliwość odroczenia płatności składek na ZUS oraz skorzystania z kredytów, które mógłby zaoferować Bank Gospodarstwa Krajowego.

Przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju zapowiedzieli, że jutro podczas posiedzenia rządu minister Jadwiga Emilewicz przedstawi katalog rozwiązań dla przedsiębiorców dotkniętych problemami związanymi z koronawirusem

Tymczasem, jak pisaliśmy rano, branża turystyczna zmieniła szacunki dotyczące prognoz na rok 2020. Zamiast spodziewanego wcześniej wzrostu teraz prognozuje się spadki, które w niektórych regionach mogą sięgnąć 12 proc. Światowa Organizacji Turystyki (UNWTO) szacuje, że straty, które wywoła rozprzestrzenianie się koronawirusa, będą dla branży większe, niż przypuszczano jeszcze kilka tygodni temu. Według najnowszych prognoz mogą sięgnąć nawet 50 mld dol. 

Więcej o: