Koronawirus w Polsce. Jadwiga Emilewicz ogłasza plan pomocowy dla firm. Będzie specustawa

We wtorek wieczorem miała miejsce konferencja prasowa, na której przedstawiono prognozy dotyczące wpływu koronawirusa na polską gospodarkę. Rząd przygotował szereg działań, które mają zminimalizować oczekiwane spowolnienie gospodarcze. Specustawa w tej sprawie ma zostać przedstawiona na początku przyszłego tygodnia.

Konferencję poprowadziła minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, która stwierdziła m.in., że nie da się realnie oszacować, jaki ostatecznie wpływ na gospodarkę będzie miała epidemia koronawirusa. Początkowe szacunki rządu zakładały spowolnienie wzrostu gospodarczego nie większe od 0,2 do 0,3 proc., obecnie jednak trzeba było zweryfikować te obliczenia do 0,5 do 1,3 proc. PKB. Ale, jak informuje Emilewicz, nie ma mowy o kryzysie czy recesji. Mimo problemów związanych z koronawirusem, ogólny wzrost gospodarczy na koniec roku powinien wynieść 2 proc. Emilewicz podkreśliła, że rząd jest w stałym kontakcie z najbardziej poszkodowanymi branżami i w porozumieniu ze związkami opracowuje rozwiązania ograniczające negatywne dla nich skutki. 

Emilewicz: Specustawa Koronawirus Gospodarka zostanie przedstawiona na początku przyszłego tygodnia

Jadwiga Emilewicz zapowiedziała, że specustawa Koronawirus Gospodarka jako projekt zamknięty zostanie przedstawiona na początku przyszłego tygodnia. Opierać się będzie na trzech filarach: odroczone płatności, płynność finansowa oraz ochrona pracowników. Część rozwiązań jest już jednak  wprowadzana. Minister rozwoju przypomniała, że każdy przedsiębiorca może wnioskować o  rozłożenie na raty, odroczenie lub nawet umorzenie składek na ZUS. Uruchomiono dodatkowe linie telefoniczne i zatrudniono nowych konsultantów, którzy pomogą przejść przez ten proces. Dodatkowo, zostaną zniesione opłaty prolongacyjne, co oznacza, że odroczenie lub rozłożenie na raty składek nie będzie nic kosztowało. To samo dotyczy podatków VAT, PIT oraz CIT. 

Odroczone mają zostać również płatności do Krajowej Administracji Skarbowej z 1 kwietnia na 1 lipca. O trzy miesiące przesunięte zostanie wejście w życie nowych stawek VAT oraz obowiązek wpisania się do rejestru z ustawy o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy. Ponadto, straty poniesione w 2020 roku przedsiębiorcy będą mogli odliczyć od podatku, który był należny za 2019 rok. 

Przedsiębiorcy będą mogli wziąć tanie pożyczki, a rząd pomoże im utrzymać pracowników

Bank Gospodarki Krajowej zapewni przedsiębiorcom tanie pożyczki i gwarancje, które pozwolą zachować firmom płynność finansową. Mali i średni przedsiębiorcy będą mogli wziąć w ramach pomocy de minimis pożyczki na kwotę do 500 tys. euro z gwarancją w wysokości 80 proc. (względem obecnych 200 tys. euro i 60 proc.). Z kolei w obszarze zamówień publicznych, zostanie zniesiony obowiązek nakładania kar za brak realizacji zleceń.

Emliewicz zapewnia, że jest po rozmowach z komisarz Margrethe Vestager (w Komisji Europejskiej jest wiceprzewodniczącą wykonawczą odpowiedzialną za Europę na miarę ery cyfrowej), a nowe schematy pomocy publicznej mają zostać szybko notyfikowane przez Brukselę. 

Rząd ma też zadbać o bezpieczeństwo pracowników, w tym najbardziej narażonych na negatywne skutki epidemii koronawirusa branż, turystycznej (nawet 80 proc. odwołanych wydarzeń), hotelarskiej oraz transportowej. Po Emilewicz wypowiadała się minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg, która uszczegóławiając jej wypowiedź zapowiedziała wprowadzenie 14-dniowego okresu zasiłku na okres kwarantanny. Pracodawcy będą mogli też skorzystać z funduszy wsparcia, w przypadku spadku obrotów firmy o 15 proc. w ostatnich dwóch miesiącach, zamiast dotychczasowego okresu sześciu miesięcy.

Więcej o:
Komentarze (81)
Koronawirus w Polsce. Jadwiga Emilewicz ogłasza plan pomocowy dla firm. Będzie specustawa
Zaloguj się
 • jxl82

  Oceniono 14 razy 14

  Jadźka, a co z tymi szansami dla przedsiębiorców? Chodziło ci o zakłady pogrzebowe?

 • 6nine9

  Oceniono 14 razy 14

  Banda oszustow. Zeby dostac zwrot za energię za 2019 z pomocy de minimis, trzeba miec podpis kwalifikowany, ale nie zwykly epuap, tylko taki ktory kosztuje kilkaset złotych rocznie!
  Czyli żeby odzyskać kilkaset złotych trzeba wydać tyle samo!

  Jesteście oszustami.

 • dziadwawelski

  Oceniono 10 razy 10

  Super ten bolszewizm ;-))) Dzielcie "niczyją kasę" - z podatków - "sprawiedliwie" między firmy tak jak to zawsze bywa w "gospodarce wolnorynkowej " ;-))

 • gibbonzlodzi

  Oceniono 10 razy 10

  Tydzień temu ta PIS lalunia twierdziła, że na tej epidemii skorzystamy gospodarczo. Co ona jeszcze robi w tym rządzie?

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 11 razy 7

  Umorzeniem składek ZUS czy rozłożeniem na raty VAT i CIT nie da się wypłacić pracownikowi pensji, spłacić raty kredytu, zapłacić za wynajem biura. Do tego potrzebna jest żywa gotówka.

  PiS nic nie robi w kwestii koronawirusa. Ludzie na prowincji w wyniku zarazy stracą pracę, bo drobni przedsiębiorcy poplajtują.

 • C ZA

  Oceniono 8 razy 6

  Jak to? Przecież mieliśmy dzięki koronowirusowi gospodarczo tak szalenie skorzystać kosztem Chin.

  I co teraz?

 • ratlerek.hitlerek

  Oceniono 7 razy 5

  Ciekawe, który towarzysz (tym razem nie z SLD ale z PiS-u) odważy się wyjść na ambonę, i podobnie jak tow. Cimoszewicz powiedzieć "trzeba się było ubezpieczyć" (wy niedojdy i patałachy gospodarcze! A jak powiedział Człowieczek Roku 2015, Najwybitniejszy Ekonomista Wolski Ludowej, jeśli ktoś w tych warunkach nie radzi sobie z prowadzeniem biznesu, to niech się zajmie czymś innym!

 • kertog123

  Oceniono 5 razy 5

  ciekawe czy pomoc dla WSZYSTKICH czy tylko dla krewnych i znajomych z PISlamu?

 • izopropanol

  Oceniono 9 razy 5

  Jak mi te łajzy rządowe coś umorzą to zaraz się skarbówka przywali że miałem z tego dochód albo korzyść . Dziękuje bardzo . Podpiszmy umowę, wy sie ode mnie odwalcie z tą waszą "pomocą" a ja sobie dam radę. Może być ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX