Operator BLIK-a ostrzega przed wyłudzeniami. Oszuści podszywają się pod znajomych z Facebooka

Polski Standard Płatności będący operatorem systemu BLIK ostrzega przed wyłudzeniami pieniędzy. Oszuści podszywają się pod znajomych na Facebooku, korzystając przede wszystkim z popularnego komunikatora Messenger.

Jedną z najczęściej stosowanych metod przez oszustów do wyłudzanie pieniędzy bądź danych jest podszywanie się pod znajomych, bądź instytucje budzące zaufanie. Tak jest również w sytuacji, przed którą ostrzega Polski Standard Płatności w specjalnie wystosowanym komunikacie.

Zobacz wideo Aplikacje mobilne, które pomogą ci chronić dane

Uwaga na oszustwa na Facebooku. Przestępcy podszywają się pod znajomych

Proces wyłudzenia przebiega zgodnie ze znanym schematem. Oszuści włamują się na źle zabezpieczone konto na Facebooku, a później manipulują ofiarami, podając się za bliskich znajomych i prosząc o pożyczenie pieniędzy, gdyż znajdują się w trudnej sytuacji finansowej. Co ważne, pieniądze chcą wypłacić za pomocą BLIKA. Niczego nieświadoma osoba podaje kod BLIK, a następnie w aplikacji mobilnej akceptuje transakcję, nie sprawdzając nawet szczegółów płatności. W tym momencie użytkownik traci bezpowrotnie pieniądze. Jako że tego typu zdarzenia mają miejsce coraz częściej, operator systemu BLIK apeluje o zachowanie większych środków ostrożności:

Jak najszybciej zabezpiecz swoje konto na Facebooku, a kiedy ktoś „znajomy” pisze, że potrzebuje szybkiej pomocy finansowej i prosi o podanie kodu BLIK, zweryfikuj jego tożsamość. Zadzwoń i sprawdź, czy to realny znajomy. Nie podawaj kodu BLIK, jeśli nie masz 100% pewności, że rozmawiasz z właściwą osobą.

Ponadto, PSP przypomina o tym, że o wszelkich tego typu próbach wyłudzeń  należy informować policję. Uniknąć tego typu zdarzeń można również poprzez odpowiednie zabezpieczenia konta na Facebooku (kilka progów uwierzytelniania) oraz telefonu (stosowanie hasła bądź odcisku palca), a także sprawdzanie danych płatności przed potwierdzeniem przelewów

Więcej o: