Matury i egzamin ósmoklasisty się nie odbędą? "Nie bierzemy takiej możliwości pod rozwagę"

Przerwa w zajęciach lekcyjnych, wedle obecnie obowiązujących ustaleń, potrwa do 25 marca. Minister edukacji nie wykluczył jednak, że będzie wydłużona. Czy to oznacza, że matury i egzamin ósmoklasisty się nie odbędą?

Szkoły co najmniej do 25 marca pozostaną puste. Minister edukacji nie wykluczył jednak, że dzieci mogą pozostać w domach dłużej - do Wielkanocy.

21 kwietnia powinny rozpocząć się egzaminy ósmoklasisty niezbędne do uzyskania dokumentu potwierdzającego ukończenie szkoły podstawowej. Czy możliwe, że w tym roku się nie odbędą?

- Na razie nie bierzemy takiej możliwości poważnie pod uwagę i robimy wszystko, by egzaminy odbyły się zgodnie z harmonogramem, ale trzeba pamiętać, że sytuacja jest wyjątkowa - wyjaśnił na antenie TVN 24 dr Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

- Jeden ze scenariuszy zakłada, że egzamin ósmoklasisty przeniesiemy na po maturach - dodał.

Zobacz wideo Jadwiga Emilewicz gościem specjalnego wydania Porannej rozmowy Gazeta.pl

Wyjaśnił też, że formularze niezbędne zarówno do przeprowadzenia egzaminów ósmoklasisty jak i matur są już w produkcji. Pakowanie tych pierwszych już się rozpoczęło.

Czytaj też: Zamknięte szkoły i przedszkola. Rodzicom przysługuje wolne i zasiłek, ale liczy się wiek dziecka

Praca zdalna pomoże uczniom i nauczycielom?

Ministerstwo Edukacji Narodowe przygotowuje nowe rozporządzenie. Ma ono, jak donosi "Gazeta Wyborcza", regulować kwestie pracy zdalnej. Już dziś nauczyciele przesyłają uczniom zadania do wykonania za pomocą kanałów komunikacji elektronicznej. Nie mogą jednak zgodnie z prawem wystawić ocen. To ma się zmienić.

Rozporządzenie wszystkich problemów jednak nie rozwiąże. Część nauczycieli twierdzi bowiem, że nie ma odpowiednich kompetencji do pracy zdalnej oraz niezbędnego sprzętu i łącza. W wielu rodzinach komputera albo w ogóle nie ma, albo jest jedna maszyna, z której korzystać musi kilkoro dzieci. Komputery są też wykorzystywane przez rodziców do pracy zdalnej. W wielu przypadkach nie obejdzie się też bez drukarki, co niesie ze sobą koszty.

Sytuacja szkół nie jest jednak pewna, bo nie wiadomo, jak długo będą utrzymywać się w Polsce problemy związane z rozprzestrzenianiem groźnej choroby. Dlatego scenariusz przesunięcia zakończenia roku szkolnego i zmian w terminach egzaminów nie jest wykluczony.

Więcej o:
Komentarze (11)
Matury i egzamin ósmoklasisty się nie odbędą? "Nie bierzemy takiej możliwości pod rozwagę"
Zaloguj się
 • wojnis1979

  Oceniono 6 razy 4

  Egzaminy można przenieść ale wyborów już nie bo pis-DZIELCE boją się że za trzy miesiące prawda wyjdzie na jaw jak udała im się walka z wirusem, a wtedy nie będzie szans na relekcje dla wypad2020

 • szalony_jez

  Oceniono 5 razy 3

  Zarówno egzamin ósmoklasisty, jak i zaliczenia na koniec roku i matury odbędą się odpowiednio w maju i w czerwcu. Tyle tylko, że w przyszłym roku. Obudźcie się.

 • ollycrock

  Oceniono 2 razy 2

  Nie bierzemy pod uwagę , bo brakuje nam wyobraźni - MEN

 • strange_email

  Oceniono 4 razy 2

  Od kiedy rzada te zyeby z PiS? Jak widac, nie byli w stanie przygotowac planu B na okolicznosc epidemii. Jakiejkolwiek epidemii.
  Jesli te zyeby wygraja kolejne wybory to bede strace jakakolwiek nadzieje na to, ze ten kraj sie kiedykolwiek zmieni.

 • minio30

  Oceniono 4 razy 2

  Chciałabym wiedzieć jak zdalnie mają uczyć się dzieci, które nie posiadają komputerów, albo takie rodziny w których jest więcej niż dwoje dzieci z różnych klas? Jak Piątkowski ma zamiar to wprowadzić?Może ktoś zna odpowiedź.....

 • barakuda62

  Oceniono 3 razy 1

  Na razie nie bierzemy takiej możliwości poważnie pod uwagę
  ...................
  Wy w ogóle mało bierzecie pod uwagę- zwłaszcza że Pinokio się pochwalił że już od kilku miesięcy przygotowujecie się do epidemii koronowirusa... więc jak to jest?

 • zechoff

  Oceniono 1 raz 1

  "Jeden ze scenariuszy zakłada, że egzamin ósmoklasisty przeniesiemy na po maturach" ... a matury przesuniemy na po egzaminie ósmoklasisty

 • Franciszka Nowosadzka

  Oceniono 2 razy 0

  A jak dziecko idac do szkoly( bo waźniejsze są egzaminy niz życie dziecka) kto za to zapłsci? Szkoła czy Rząd? Rodzice nie odpuszczą. Trzeba dokonac wyboru. Żywe dziecko,zdrowe czy po maturze?

 • telimena30

  Oceniono 4 razy 0

  pisowska tektura

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX