Ceny paliw rekordowo niskie. PB 95 na niektórych stacjach po 3,67 zł. Ropa potaniała dwukrotnie

Ceny paliw notują dawno niewidziane rekordy. Pierwsze stacje w Polsce oferują benzynę PB 95 w cenie znacznie niższej od czterech zł za litr. Czy Polacy mogą liczyć na dalsze obniżki, czy wręcz przeciwnie - ceny mogą wkrótce rosnąć?

Pierwsze stacje paliw w Polsce zaczęły oferować benzynę PB 95 w cenie, jakiej nie widzieliśmy od lat. Jak informuje leftlane.pl, E.Leclerc w Zielonej Górze za litr paliwa żąda zaledwie 3,67 zł. W Warszawie paliwo w cenie 3,75 zł można kupić na dwóch stacjach Auchan. Tempo obniżania się cen jest znaczące - niespełna tydzień temu ceny paliw spadły na niektórych stacjach poniżej poziomu czterech zł.

Zobacz wideo Jak szybko polska gospodarka odbije się po recesji? Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju wyjaśnia w rozmowie z Łukaszem Kijkiem

Ceny paliw wciąż mogą spadać

Impulsów do obniżania cen na stacjach nie brakuje. Już 16 marca Daniel Obajtek, prezes Orlenu, ogłosił maksymalne obniżenie cen paliw na stacjach. - Jako firma odpowiedzialna zachęcamy wszystkich do pozostania w domach, jednak zdajemy sobie sprawę, że wiele osób w całej Polsce, w tym służby mundurowe i medyczne, muszą zachować teraz najwyższą mobilność - wyjaśniał.

Politycy opozycji wytykają paliwowemu gigantowi, że paliwo powinno być jeszcze tańsze. - Przy tak niskiej cenie za baryłkę benzyna powinna kosztować około 3,50 zł - stwierdził Dariusz Joński z Koalicji Obywatelskiej. Prezes Orlenu tłumaczył, że z jednej strony wprowadzenie niższych cen paliw jest możliwe dzięki taniejącej ropie, ale również dzięki działaniom spółki, która optymalizuje koszty produkcji.

Ceny ropy lekko w górę

W ciągu 30 dni cena ropy spadła niemal dwukrotnie - z ceny 32 dol. za baryłkę do 28 dol. Powodem jest przedłużająca się wojna cenowa pomiędzy Rosją a Arabią Saudyjską. W ciągu ostatniej doby na rynku widoczne jest delikatne odbicie - baryła ropy WTFI na giełdzie Nymex w Nowym Jorku kosztuje 23,3 dol, czyli o 4 proc. więcej. Ropa Brend, sprzedawana na giełdzie w Londynie, kosztuje 28 dol. za baryłkę - o 3,6 proc. więcej.

Czy to oznacza, że ceny paliw przestaną spadać? Nie ma wątpliwości, że niskie ceny są spowodowane nie tylko wojną cenową, ale i rozprzestrzenianiem się groźnej choroby. Jest jednak jeszcze jeden czynnik, który ceny na stacjach kształtuje - kurs walut. A złoty mocno się osłabia.

- Odbicie na rynku ropy naftowej i osłabienie złotego spowodują odbicie cen hurtowych na rynku krajowym, co może ograniczać skłonność do głębokich korekt na stacjach w dół. Niemniej na razie nie ma zagrożenia wzrostem cen detalicznych - wyjaśniają analitycy BM Reflex.

Więcej o:
Komentarze (113)
Ceny paliw rekordowo niskie. PB 95 na niektórych stacjach po 3,67 zł. Ropa potaniała dwukrotnie
Zaloguj się
 • six_a

  Oceniono 30 razy 16

  na orlenie kupicie normalnie, czyli 4,67 - polski potentat musi sobie zarobić na obajtka.

 • spyderman2

  Oceniono 30 razy 14

  adolf kałczyński chce wyborów w czasie zarazy. tak zgładzi naród polski

 • karinawojtek

  Oceniono 7 razy 5

  Wczoraj po pisdomościach o 19:30 było połączenie z obstrajkiem z Orlenu. Gwiazda pisdomości pyta obstarjka: panie prezesie, ceny paliw spadają, jak Pan to robi? Ten odpowiada: w styu bo orlen to spółka dla obywateli, chcemy ich wspierać i tylko o nich myślimy. Będę dalej obniżać ceny. He, he, he, normalnie myślałem że to Mazurska Noc Kabaretowa, normalnie obsrajtek im chleb odbiera :)

 • no_to_ciach

  Oceniono 9 razy 5

  Co z INSPIRATORAMI ??! Sprawdzałem i wszędzie BRAK !! PiS nie nadaje się do rządzenia !!

 • zlotto

  Oceniono 15 razy 5

  3,67? to chyba ta stacja na ktorej tankuje matoluszek przygotowana specjalnie dla niego pokazowa, u mnie 4.50 dalej

 • schwarzeradler

  Oceniono 4 razy 4

  Teraz tylko do beczek ładować i na zapas.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX