Cena paliwa na stacjach benzynowych spadła poniżej 4 zł/litr. Efekt koronawirusa i wojny paliwowej

Wojna paliwowa między Arabią Saudyjską a Rosją oraz koronawirus doprowadziły do dużych obniżek cen na stacjach benzynowych. W niektórych miejscach za litra paliwa Pb95 zapłacimy już mniej niż 4 zł.

Ceny paliw na stacjach benzynowych spadają w bardzo dużym tempie. Prognozy e-petrol.pl przewidywały, że do końca marca ceny na niektórych stacjach mogą spać poniżej 4 zł za litr benzyny 95-oktanowej do końca marca. Stało się tak jeszcze wcześniej. Średnia cena od początku roku spadła już o około 50 groszy i wynosi obecnie 4,55 zł/l, co już samo w sobie jest dobrym wynikiem. Na początku marca cieszyliśmy się z ceny poniżej 5 zł. 

Już teraz jednak niektóre stacje sprzedają benzynę poniżej 4 zł. Najtańsze wydają się stacje Auchan, gdzie cena spadła w pewnym momencie nawet do poziomu 3,35 zł/litr. Obecnie na stacjach w Auchan litr paliwa Pb95 kosztuje 3,80-90 zł, a w Zielonej Górze jest jeszcze taniej, nawet 3,67 zł/l.

Ceny paliwa 95Ceny paliwa 95 fot. cenapaliw.pl

Ceny paliw poniżej 4 zł to efekt koronawirusa oraz wojny paliwowej między Rosją a Arabią Saudyjską

Na tak niskie ceny paliwa złożyło się kilka czynników. Nie bez znaczenia pozostaje kryzys związany z koronawirusem. Ryzyko globalnej recesji sprawia, że zapotrzebowanie na ropę spada, Bank Goldman Sachs przewiduje, że nawet o 1,1 mln baryłek ropy dziennie. Ponadto Rosja odcięła się kilkanaście dni temu od współpracy z państwami OPEC. Moskwa nie zgodziła się na proponowane zmniejszenie wydobycia ropy od kwietnia, co poskutkowało "wojną cenową" między Rosją a Arabią Saudyjska. 

Zobacz wideo Koronawirus uderza w gospodarkę. Jak odpowie rząd?

Oba ta wydarzenia sprawiły, że cena za baryłkę ropy spadła poniżej 30 dolarów. Takie ceny ostatnio przez chwilę były w 2016 roku. Dłużej takie ceny utrzymywały się na początku XXI wieku, kiedy baryłka kosztowała nawet mniej niż 20 dolarów i wiele wskazuje, że obecnie ta granica też zostanie przekroczona.

Ostatni czynnik to decyzje koncernów paliwowych. Orlen zdecydował się na maksymalne obniżenie cen paliwa, a jego niską cenę zawdzięcza również optymalizacji procesów wewnątrz firmy. To stwarza konkurencje, więc ceny paliw spadają też na innych stacjach.

Więcej o:
Komentarze (123)
Cena paliwa na stacjach benzynowych spadła poniżej 4 zł/litr. Efekt koronawirusa i wojny paliwowej
Zaloguj się
 • curious2003

  Oceniono 24 razy 16

  to było strategiczne posunięcie Kaczyńskiego: wywołał kolanowirusa i wojnę między Saudami, a Putinem i dzięki temu doprowadził do obniżki cen ropy na całym świecie!

 • siwywaldi

  Oceniono 15 razy 9

  Jedna jaskółka wiosny nie czyni a poza tym to ściema. W Warszawie na stacjach Orlenu, E 95 w przedziale 4,60 - 4,95 zł/litr, notowania dzisiejsze z godziny 8 rano, bo jechałem przez pół miasta.
  Fakt, ruch na ulicach praktycznie zerowy.

 • bartekgryko

  Oceniono 11 razy 7

  Orlen zdecydował się na maksymalne obniżenie cen paliwa, a jego niską cenę zawdzięcza również optymalizacji procesów wewnątrz firmy. - co to za reklama, a cenę produktów i marżę świetnie widać po tym ile zarabiają na płynie do dezynfekcji.

 • jango33

  Oceniono 20 razy 6

  No tak, jak prawie nikt nie używa auta to ceny spadły, jak pis wygra wybory to będą mówić, a ch...j, teraz paliwo może być i po 6 zł.
  Czy baryłka ropy kosztuje 30 czy 100 $ to i tak kierowcy zapłacą 5 zł za litr. To chwilowa anomalia.

 • zofia.rydz

  Oceniono 5 razy 5

  Mozna? Mozna. Nie sciemniajce zatem pisiory , ze nie mozna.

 • 0zatkaokakao0

  Oceniono 9 razy 5

  A na Orlenie ZŁOTÓWECZKĘ drożej

 • six_a

  Oceniono 9 razy 5

  cena orlen, 4,83 jeszcze wczoraj na najbliższej stacji ode mnie, dziś 4,63 - obajtek zbiera na premię.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX