Uwaga na oszustów. Dopłata z powodu dezynfekcji paczki? Białostoczanka niemal straciła 35 tys. zł

Cybeprzestępcy podejmują coraz bardziej zuchwałe próby w celu przejęcia naszych danych oraz pieniędzy. Przekonała się o tym mieszkanka Białegostoku, który otrzymała SMS z informacją o dopłacie niewielkiej kwoty z powodu dezynfekcji paczki. Gdyby nie interwencja policji, 29-latka straciłaby 35 tys. zł.

Cyberprzestępcy bardzo często decydują się się wysyłać wiadomości SMS z informacją o niewielkiej dopłacie, podszywając się pod operatorów telekomunikacyjnych bądź firmy kurierskie. Dzięki temu otrzymują dostęp do konta bądź danych ofiary. Tym razem oszuści postanowili wykorzystać bieżącą sytuację w celu uwiarygodnienia działań. 

Zobacz wideo Aplikacje mobilne, które pomogą ci chronić dane

Oszuści chcieli ukraść z konta 35 tys. zł. Szczęśliwy finał dzięki dobrej reakcji policji 

29-letnia mieszkanka Białegostoku otrzymała SMS o niewielkiej dopłacie spowodowanej dezynfekcją przesyłki. Dalej wszystko odbywało się do pewnego momentu zgodnie ze znanym schematem. Niczego nieświadoma kobieta weszła w link, który przekierował ją do fałszywej strony logowania w banku. Białostoczanka wpisała hasło oraz login w rzeczywistości podając je oszustom. 

Kobieta, potwierdzając dokonanie przelewu poprzez wpisanie hasła SMS-owego, nie zauważyła, że przelew jest na kwotę 35 000 złotych. Na szczęśliwy finał tej historii wpływ miał fakt szybkiego zorientowania się, że z konta zniknęła nie złotówka, a kilkadziesiąt tysięcy. Natychmiastowe zgłoszenie telefoniczne i policjanci zwalczający przestępstwa w cyberprzestrzeni zaczęli działać. To dzięki ich reakcji udało się zatrzymać transakcje i kilkadziesiąt tysięcy złotych nie trafi w ręce przestępców.

- czytamy w policyjnym komunikacie. Większość tego typu sytuacji nie kończy się jednak happy-endem, gdyż ofiary orientują się o utracie pieniędzy z konta dopiero po kilku godzinach bądź następnego dnia.

Przy okazji tej sprawy funkcjonariusze przypominają o tym, że w obecnej sytuacji należy zwracać większą uwagę na tego typu wiadomości, gdyż oszuści starają się wykorzystać panujący niepokój społeczny. 

Więcej o: