Uwaga na oszustów. Dopłata z powodu dezynfekcji paczki? Białostoczanka niemal straciła 35 tys. zł

Cybeprzestępcy podejmują coraz bardziej zuchwałe próby w celu przejęcia naszych danych oraz pieniędzy. Przekonała się o tym mieszkanka Białegostoku, który otrzymała SMS z informacją o dopłacie niewielkiej kwoty z powodu dezynfekcji paczki. Gdyby nie interwencja policji, 29-latka straciłaby 35 tys. zł.

Cyberprzestępcy bardzo często decydują się się wysyłać wiadomości SMS z informacją o niewielkiej dopłacie, podszywając się pod operatorów telekomunikacyjnych bądź firmy kurierskie. Dzięki temu otrzymują dostęp do konta bądź danych ofiary. Tym razem oszuści postanowili wykorzystać bieżącą sytuację w celu uwiarygodnienia działań. 

Zobacz wideo Aplikacje mobilne, które pomogą ci chronić dane

Oszuści chcieli ukraść z konta 35 tys. zł. Szczęśliwy finał dzięki dobrej reakcji policji 

29-letnia mieszkanka Białegostoku otrzymała SMS o niewielkiej dopłacie spowodowanej dezynfekcją przesyłki. Dalej wszystko odbywało się do pewnego momentu zgodnie ze znanym schematem. Niczego nieświadoma kobieta weszła w link, który przekierował ją do fałszywej strony logowania w banku. Białostoczanka wpisała hasło oraz login w rzeczywistości podając je oszustom. 

Kobieta, potwierdzając dokonanie przelewu poprzez wpisanie hasła SMS-owego, nie zauważyła, że przelew jest na kwotę 35 000 złotych. Na szczęśliwy finał tej historii wpływ miał fakt szybkiego zorientowania się, że z konta zniknęła nie złotówka, a kilkadziesiąt tysięcy. Natychmiastowe zgłoszenie telefoniczne i policjanci zwalczający przestępstwa w cyberprzestrzeni zaczęli działać. To dzięki ich reakcji udało się zatrzymać transakcje i kilkadziesiąt tysięcy złotych nie trafi w ręce przestępców.

- czytamy w policyjnym komunikacie. Większość tego typu sytuacji nie kończy się jednak happy-endem, gdyż ofiary orientują się o utracie pieniędzy z konta dopiero po kilku godzinach bądź następnego dnia.

Przy okazji tej sprawy funkcjonariusze przypominają o tym, że w obecnej sytuacji należy zwracać większą uwagę na tego typu wiadomości, gdyż oszuści starają się wykorzystać panujący niepokój społeczny. 

Więcej o:
Komentarze (58)
Uwaga na oszustów. Niewielka dopłata z powodu dezynfekcji paczki? Białostoczanka niemal straciła 35 tys. zł
Zaloguj się
 • kmrp

  Oceniono 7 razy 5

  Jeżeli pracownik banku widzi, że konto zakłada śmierdzący menel z dobrze ubranym młodym "opiekunem", od razu powinien informować Policję, że coś tu śmierdzi. Tylko w ten sposób można zablokować zakładanie kont na słupa.

 • six_a

  Oceniono 11 razy 5

  najwyraźniej, im ktoś ma więcej pieniędzy na koncie, tym kuśwa durniejszy.
  o ile ta cała historia to nie wymysł ostrzegawczy.

 • j1200

  Oceniono 6 razy 4

  oszustów powinno się traktować 2 raz bardziej surowo niż złodziei. Niszczą wiarę w ludzi.

 • adam.gr

  Oceniono 5 razy 3

  należy dekapitować przestępców!!! ( dla jełopów: dekapitować - ucinać łeb).

 • allegropajew

  Oceniono 2 razy 2

  Jaka jest forma żeńska od DZBAN???

  Gościula

 • qnqn

  Oceniono 2 razy 2

  To jest fejk. Nie wierzę, żeby policja tak szybko reagowała.

 • nessuno

  Oceniono 16 razy 2

  No dobra, ale skąd bandzior ma wiedzę o zasobności mojego konta? Nie strzelają w ciemno, raczej mają swoje wtyki wśród pracowników banków. Nie ma przypadków. Taki śmieć, jeśli zostanie schwytany a wina zostanie udowodniona, powinien być natychmiast utylizowany.

 • szamantak

  Oceniono 10 razy 2

  Policjantom udało się zatrzymać transakcję - brawo. Za dwa lata białostocczanka otrzyma informację, że śledztwo ws. próby wyłudzenia umorzono z powodu niewykrycia sprawców - bez braw.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX