Senat łata tarczę. Chce większych dopłat do pensji. Co mogą zyskać fryzjerzy, mechanicy czy księgowi?

W nocy Senat przyjął 100 poprawek do projektu ustaw zwanych tarczą antykryzysysową. Izba Wyższa chce m.in. wyższych dopłat do pensji pracowników i wstrzymania pobierania zaliczek na podatki. Na co mogą liczyć mali przedsiębiorcy, jeśli Sejm poprawek nie odrzuci?

W nocy z poniedziałku na wtorek Senat zajął się projektem ustaw mających chronić gospodarkę przed skutkami epidemii koronawirusa. Tarcza antykryzysowa, której kształt Sejm uchwalił w nocy z piątku na sobotę, zdaniem senatorów wymaga licznych, bo aż stu poprawek.

Czego domaga się Izba Wyższa dla przedsiębiorców takich jak fryzjer, mechanik, księgowa - a więc mikroprzedsiębiorstw? Na co mogą liczyć inni prowadzący firmy, jeśli poprawki Senatu nie zostaną odrzucone przez Sejm, kiedy projekt do niego wróci?

Większa dopłata do pensji? Senat chce aż 75 proc. dotychczasowego wynagrodzenia

Firmy, które odnotowały straty spowodowane epidemią koronawirusa, powinny, zdaniem senatorów, uzyskać wyższe dopłaty do pensji pracowników. Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych miałby dopłacić pracodawcy 75 proc. do dotychczasowego wynagrodzenia. Wypłata pozostałych 25 proc. byłaby po stronie właściciela firmy. I tu ważne zastrzeżenie - dopłata nie mogłaby przekraczać 75 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Zobacz wideo Jak szybko polska gospodarka odbije się po recesji związanej z koronawirusem? Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju odpowiada

Fundusz Płynności ma pomagać przedsiębiorcom w kłopotach

Izba Wyższa postuluje też, by utworzyć Fundusz Płynności. Jego celem byłoby wsparcie utrzymania płynności przez przedsiębiorców dotkniętych skutkami epidemii COVID-19. Na pieniądze mogliby więc liczyć ci, którzy z uwagi na epidemię musieli ograniczyć działalność.

Środki wydzielone w Funduszu rozdzielałby Bank Gospodarstwa Krajowego. Ci przedsiębiorcy, którzy odnotowali spadek przychodów przez epidemię - np. kwiaciarz, restaurator czy instruktor pływania - mieliby możliwość uzyskania dodatkowego wsparcia.

Czytaj też: Biznes walczy. Kogo osłoni tarcza antykryzysowa? Na co mogą liczyć firmy? Podsumujmy, co wiemy

Zawieszenie pobierania zaliczek na podatki

Przedsiębiorstwa każdego miesiąca muszą odprowadzać różnego rodzaju zaliczki na podatki - np. na podatek dochodowy. Senat chce ich odroczenia. Należność nie ulegałaby umorzeniu, ale miałaby być spłacana nie wcześniej niż 90 dni od zakończenia stanu epidemii.

Pożyczki dla przedsiębiorców bez weksla

Jednym z rozwiązań zastosowanych w tarczy jest możliwość zaciągania pożyczek z gwarancją Banku Gospodarstwa Krajowego. Projekt przyjęty przez Sejm przewidywał, że przedsiębiorca musiałby podpisać jako zabezpieczenie pożyczki weksel własny in blanco na rzecz BGK.

W Senacie przyjęto poprawkę, która ten obowiązek znosi dla mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Złożyła ją strona rządowa. Oznacza to, że obowiązkiem objęte byłyby tylko średnie i duże przedsiębiorstwa, które będą wymagały znacznie wyższego finansowania niż np. fryzjer czy mechanik.

Obniżony podatek od nieruchomości

Senat chce też umożliwić gminom, by mogły obniżać stawki podatku od nieruchomości. Dziś kwoty, które płacą przedsiębiorcy za lokale, w których jest prowadzona działalność, są wielokrotnie - nawet dziesięć razy - wyższe, niż np. podatek, który płaci właściciel mieszkania.

Więcej o: