Wiceminister finansów odchodzi. Leszek Skiba wiceprezesem Pekao. Zasłynął szczerością ws. budżetu

Leszek Skiba, jedna z najbardziej wyrazistych postaci Ministerstwa Finansów, odszedł z resortu. Dotychczasowy wiceminister przechodzi do Banku Pekao. Zasłynął swoim zaangażowaniem w kluczowe kwestie finansowe, a także... szczerością.

Leszek Skiba, który do tej pory pełnił funkcję wiceministra finansów, odszedł z resortu. Został powołany na jednego z nowych wiceprezesów Banku Pekao.

W resorcie Skiba znalazł się w roku 2015. Odpowiadał za politykę makroekonomiczną, legislację podatkową, dotyczącą rynków finansowych i kapitałowych. Przez ostatni rok był też Przewodniczącym Rady Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Zobacz wideo #BiznesWalczy - 'Dla nas ważniejsze jest to, żeby osoba dobrze się czuła ze swoim wyglądem, niż żeby musiała do nas przychodzić'. Rozmawia Łukasz Kijek

Leszek Skiba - ważna postać Ministerstwa Finansów odchodzi

Obecny wiceprezes Pekao w resorcie finansów działał bardzo aktywnie, o czym świadczy jego zaangażowanie na wielu polach. Wielokrotnie wypowiadał się dla mediów w sprawie np. wpływu z podatków, kształtu budżetu, czy scenariuszy dotyczących PKB. W 2018 zdobył się na szczerość - przyznał wówczas, że z budżetem państwa nie jest tak dobrze, jakby się mogło wydawać.

Jeszcze pierwszego kwietnia komentował sytuację Polski związaną z problemami wywołanymi rozprzestrzeniającą się chorobą. - Wchodzimy w kryzys z niskim długiem - mówił. Wcześniej wypowiedział się w kwestii sytuacji polskiego gospodarki. - Wzrost gospodarczy w II kwartale może być na niskim poziomie, ale to będzie przejściowa sytuacja - zapewniał.

Bank Pekao ma kolejnego wiceprezesa

Drugim wiceprezesem banku został Grzegorz Olszewski. Od kwietnia 2019 roku pełni funkcję członka zarządu Banku Pekao, odpowiedzialnego początkowo za zarządzanie produktami inwestycyjnymi i ubezpieczeniowymi, a następnie za nadzór nad Pionem Technologii i Operacji, gdzie odpowiada m. in. za robotyzację i automatyzację operacji bankowych i koordynację współpracy z grupą PZU SA.

Równolegle Olszewski pełni funkcję przewodniczącego rady nadzorczej Pekao Investment Management oraz Pekao Financial Services - informuje bank w komunikacie.

Finansowe trzęsienie rządu?

O możliwości odejścia Leszka Skiby z resortu finansów już na początku marca informował "Dziennik Gazeta Prawna". - Kolejną osobą, która od dłuższego czasu chce się pożegnać z resortem, jest Tomasz Robaczyński, odpowiedzialny za budżet państwa - donosi dziennik.

Czytaj też: Odszedł z Ministerstwa Finansów kilka miesięcy temu. Dziś ostrzega: "Stabilność jest zagrożona"

Nie wyklucza jednocześnie zmian w Krajowej Administracji Skarbowej. Sam resort finansów często też zmieniał kierownictwo - Tadeusz Kościński, obecny minister, jest szóstym powołanym na to stanowisko przez PiS. Jerzy Kwieciński, poprzednik, resortem kierował wyjątkowo krótko - zaledwie kilka tygodni, od 20 września do 15 listopada. Jeszcze wcześniej szefem resortu był Marian Banaś. I on kierował resortem krótko - niespełna trzy wakacyjne miesiące (od początku czerwca do końca sierpnia 2019 r.). 

Więcej o: