3 mld zł na 3,4 tys. km dróg. Rząd rzuca pieniądze, które mają być impulsem do rozwoju

Rząd chce, by program budowy dróg był impulsem dla gospodarki. Premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej zapewnił, że w ramach Funduszu Dróg Samorządowych wybudowanych lub wyremontowanych zostanie 3,4 tys. dróg powiatowych i gminnych. Dla porównania GDDKiA chce w tym roku oddać 117 km tras.

Premier Mateusz Morawiecki i Andrzej Adamczyk, szef resortu infrastruktury, potwierdzili w środę, że program budowy dróg w ramach Funduszu Dróg Samorządowych będzie realizowany.

Miliardy na drogi. Rząd będzie realizował wcześniejsze plany dotyczące dróg

- Program budowy dróg krajowych nie zostanie zawieszony. Dotrzymujemy słowa, widzimy potrzebę utrzymania tego swoistego silnika rozwoju gospodarczego - stwierdził minister Adamczyk. Wyjaśnił też, że budowanie dróg ma być sposobem aktywizowania małych i średnich firm. - To miejsca pracy dzisiaj tak potrzebne w praktycznie każdym samorządzie w Polsce - stwierdził minister.

Ministra poparł premier Mateusz Morawiecki. - Potrzebujemy działań stymulujących gospodarkę na wielu poziomach. Ten program to ponad 3 mld zł i chcemy przeznaczyć dodatkowe środki na drogi samorządowe, żeby przekazać impuls rozwojowy dla samorządów i małych i średnich firm - stwierdził szef rządu. 

Zobacz wideo Czy Polskę czeka gospodarcze odbicie w kształcie litery

Podkreślił też, że na budowach mamy pewien typ pracy, który powoduje, że nie ma z tego sektora znaczącej liczby zakażonych.

Czytaj też: Ruch na drogach drastycznie w dół. Na autostradzie A4 o 60 proc. mniej samochodów osobowych

- Fundusz Dróg Samorządowych to ponad 3 mld zł i to nie jest nasze ostatnie słowo - zapewnił szef rządu.

3,4 tys. km dróg w budowie lub remoncie

W ramach programu budową, przebudową lub remontem  ma zostać objętych ok. 3,46 tys. km dróg. 1,7 tys. mają stanowić drogi powiatowe, tyle samo drogi gminne.

Te wartości wydają się bardzo duże w odniesieniu do wyników i planów GDDKiA. Dyrekcja na początku roku zapewniała, w tym roku planuje oddać do użytku 12 odcinków o łącznej długości 117 km. Warto wspomnieć, że w 2019 roku oddano niemal 460 km dróg. Więcej niż zakładały plany.

Więcej o: