Koronawirus wycina ruch na drogach. Na autostradzie A4 o 60 proc. mniej samochodów osobowych

Firma Stalexport Autostrady, która jest operatorem A4 między Katowicami a Krakowem, opublikowała właśnie wyliczenia dotyczące ruchu na tej drodze. Wynika z nich, że wraz z pojawieniem się koronawirusa w Polsce oraz obostrzeń związanych z pandemią, mocno spadł ruch osobówek. Samochodów ciężarowych też jest wyraźnie mniej.
Zobacz wideo Statek szpitalny USNS Mercy szykuje się na pandemię

Spółka giełdowa Stalexport Autostrady opublikowała raport bieżący pod tytułem "Wpływ koronawirusa SARS-CoV-2 oraz zachorowań na COVID-19 na działalność Grupy Kapitałowej Stalexport Autostrady S.A." Spółka zarabia na opłatach za przejazd autostradą A4 między Katowicami a Krakowem, więc zmiany w ruchu musi śledzić uważnie. A te są istotne. 

Koronawirus zmniejsza ruch samochodów na A4

W zestawieniu, opublikowanym przez Stalexport, ujęte są zmiany w ruchu samochodów osobowych i ciężarowych w poszczególnych tygodniach tego roku (a dokładnie od 1 stycznia do 29 marca) w porównaniu z ruchem zeszłorocznym. I o ile początek 2020 r. nie wygląda szczególnie odmiennie - raz widać lekki wzrost, a raz spadek w ruchu, do mniej więcej od początku marca trend jest wyraźny. Przejazdów autostradą jest coraz mniej. 

Szczególnie widać to w przypadku samochodów osobowych, od 11. tygodnia roku, czyli 9-15 marca. To w tamtym tygodniu rząd ogłosił, że zamknięte zostają szkoły i uczelnie oraz zalecił nie wychodzenie z domu, jeśli nie jest to konieczne. We wspomnianym 11. tygodniu ruch osobówek spadł o 19 proc. rok do roku, czyli o blisko jedną piątą. W kolejnych dwóch spadek przekroczył już 60 proc. ( przy czym Stalexport zaznacza, że są to dane wstępne). 

Koronawirus a ruch na A4.Koronawirus a ruch na A4. Źródło: raport giełdowy spółki Stalexport Autostrady

Ruch ciężarówek nie spadał tak mocno

Jeśli chodzi o przejazdy samochodów ciężarowych, to spadek jest wyraźnie mniejszy. Takiego transportu nie objęły żadne ograniczenia, kolejki na przejściach, które pojawiły się po zamknięciu granic Polski, zniknęły, a kierowcy nie są objęci kwarantanną. Założenie jest takie, by ruch towarowy odbywał się płynnie. Tyle że w minionym tygodniu był on o 23 proc. niższy niż przed rokiem - to blisko jedna czwarta.

To może budzić pewne obawy, ale też kilka dni wcześniej, w piątek, swoje wyliczenia pokazała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, choć dotyczyły one tygodnia od 16 do 22 marca - czyli bez brania pod uwagę ostatnich siedmiu dni. Według GDDKiA, ruch (badany na 87 automatycznych stanowiskach pomiarowych) spadł od 25 proc. w dni powszednie do 55 proc. w niedziele. W przypadku samochodów ciężarowych jednak takich zmian nie widać. "Analiza danych potwierdza spadek ogólnego ruchu pojazdów. Jednak ruch samochodów ciężarowych w dni powszednie utrzymuje się na typowym poziomie, a czasem nawet trochę wyższym niż w normalnych warunkach" - pisze GDDKiA w komunikacie. 

Więcej o:
Komentarze (35)
Koronawirus wycina ruch na drogach. Na autostradzie A4 o 60 proc. mniej samochodów osobowych
Zaloguj się
 • malgretout

  Oceniono 21 razy 15

  trzeba podnieść ceny do 50 zł na bramce to sobie zrobicie rekompensatę, złodzieje

 • Tomasz Dąbrowski

  Oceniono 20 razy 14

  Skoro tak ochoczo publikują wyniki dot. spadku ilości przejazdów, to może równie chętnie opublikują treść umowy i wszystkich do niej załączników dla wykazania 'ogromu' poniesionych strat?

 • daere

  Oceniono 16 razy 12

  Stalexport już tyle się nachapał w nieuczciwy sposób, że życzę im, żeby ruch spadł do zera. Wyjątkowo wstrętna firma

 • deadmoon

  Oceniono 11 razy 11

  Banda złodziei, a umowa ciagle utajniona. Stalexport powinno się bojkotować. Drożej niż za winietę na rok w Szwjcarii - cena na wszystkie autostradki to ok 235 zł!!! Złodzieje z PRL

 • race444

  Oceniono 11 razy 11

  To znaczy trzeba bedzie podwyzszyc oplaty za przejazdy po autostradzie bo kasa musi sie zgadzac

 • lblblblb

  Oceniono 7 razy 7

  No przecież to proste panie Wąsacz.
  Wystarczy podnieść opłaty 0 120 % i spółka dalej będzie strzygła polskich kierowców na założonym poziomie.

 • k0pytko

  Oceniono 13 razy 5

  Może tym złodziejom zajrzy w oczy widmo bankructwa i odsprzedadzą państwu te koncesje i w końcu będziemy wolni? Polska wprowadzi elektroniczne winiety j skończy się cyrk z tymi pasiżytsmi?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX