Nieoficjalnie: Tesco nie udało się sprzedać sklepów. Angielska sieć jednak nadal myśli o wyjściu z polskiego rynku

Angielska sieć sklepów Tesco bezowocnie próbowała wyjść z polskiego rynku. Finalizacja transakcji miała odbyć się pod koniec lutego, ale wg nieoficjalnych źródeł władze sieci zmieniły plany. Co dalej z Tesco w Polsce?

Temat problemów sieci Tesco na polskim rynku pojawia się w mediach od wielu miesięcy. Wiele placówek pod tym szyldem zostało sprzedanych innym sieciom handlowym, regularnie dochodzi do zwolnień grupowych w wyniku zamknięcia kolejnych marketów. Saga ta mogła zakończyć się pod koniec lutego wraz z finalizacją sprzedaży polskiego oddziału Tesco, do której ostatecznie nie doszło - informują wiadomoscihandlowe.pl opisujące nieoficjalnie kulisy transakcji oraz plany sieci na najbliższe miesiące. 

Zobacz wideo Zakaz handlu w niedzielę staje się fikcją.

Tesco nie sprzedało swoich sklepów. I to mimo ofert

Do sprzedaży Tesco w Polsce nie doszło prawdopodobnie z powodu finalizacji sprzedaży azjatyckiego biznesu grupy, do której zaangażowano większość kompetentnych menadżerów. Sprzedaż sklepów Tesco w Malezji czy Tajlandii za kwotę 10,6 mld dol. pozwoli na utrzymanie sieci w Polsce oraz wypracowanie optymalnego rozwiązania. 

Jak wynika z nieoficjalnych danych Wiadomości Handlowych, brak sprzedaży polskiego oddziału to zaskoczenie, gdyż na stole pojawiło się wiele ofert od poszczególnych sieci handlowych obecnych na polskim rynku, nowych firm, a także konglomeratu For Friends zainteresowanego kupnem całości, a później przeprowadzeniem sprzedaży pakietu placówek handlowych poszczególnym sieciom bądź inwestorom. Nabywca miał zostać wyłoniony do 20 lutego, ale ostatecznie władze angielskiej sieci wycofały się z pomysłu

Co dalej z Tesco na polskim rynku?

Brak finalizacji sprzedaży w lutowym terminie może oznaczać pewne problemy dla Tesco, gdyż fundusze nie będą zainteresowane po raz drugi prowadzeniem rozmów na temat sprzedaży. Ponadto, w obliczu kryzysu trudniejszym zadaniem będzie sprzedaż całego pakietu, zwłaszcza, że na polskim rynku nie ma obecnie sieci handlowych, które mogłyby pozwolić sobie na taki wydatek. Możliwym scenariuszem jest dalsza sukcesywna wyprzedaż poszczególnych placówek handlowych.

Przypominamy, że trwa proces restrukturyzacji sieci spowodowany negatywnymi wynikami finansowymi na polskim rynku. W ciągu sześciu lat liczba sklepów brytyjskiej sieci handlowej spadła o ponad 100 do poziomu blisko 340 placówek. Pod koniec lutego 2020 roku informowaliśmy o pozytywnej decyzji UOKiK ws. przejęcia czterech sklepów Tesco oraz kupieniu kolejnych trzech placówek przez Echo Investment. Na ich terenie powstaną nieruchomości. 

Więcej o: