Jak będą otwarte sklepy w majówkę? Czy 1-3 maja zrobimy normalnie zakupy? Podpowiadamy

Jutro rozpoczyna się majówka. Czy sklepy będą otwarte? Kiedy i gdzie zrobić zakupy 1-3 maja? Podpowiadamy.

Majówka wypada w tym roku niefortunnie, ponieważ zaczyna się w piątek i kończy w niedzielę. To daje zaledwie jeden dodatkowy dzień wolny, a także nieco utrudnia zakupy. Ustawowo 1 maja, czyli święto pracy, jest dniem wolnym od pracy. Tak samo święto konstytucji 3 maja. Pomiędzy nimi, 2 maja jest wprowadzony paręnaście lat temu Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, które nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Kiedy więc na zakupy?

Zobacz wideo Emilewicz: Sklepy spożywcze zostaną otwarte

Zakupy w majówkę. Czy sklepy są otwarte 1 maja?

W piątek 1 maja wszystkie duże sklepy i sieci handlowe będą zamknięte. Zakupy będzie można zrobić tylko w osiedlowych sklepach, gdzie za ladą stanie właściciel. Otwarte pozostaną również stacje benzynowe, kawiarnie, restauracje, lodziarnie czy cukiernie, oczywiście tylko na wynos, w związku z obostrzeniami.

Majówka. Czy sklepy będą otwarte 2 maja?

Sobota 2 maja jest normalnym dniem pracy, nie obowiązuje wtedy zakaz handlu. Oznacza to, że zakupy będzie można tego dnia zrobić bez problemu o dowolnej godzinie, bo w weekend nie obowiązują godziny dla seniorów. Zmiana ta została wprowadzona w zeszłym tygodniu, ale miała zastosowanie tylko dwa razy. To dlatego, że od 4 maja z dniem otwarcia galerii handlowych, godziny dla seniorów zostaną całkowicie zniesione 

Czy sklepy będą otwarte 3 maja? Święto oraz niedziela niehandlowa

W niedzielę 3 maja obowiązują takie same zasady, jak w piątek 1 maja. Sklepy pozostaną otwarte z wyłączeniem biznesów wyłączonych z ustawy o zakazie handlu. Nawet gdyby 3 maja nie wypadałby w tę niedzielę, to sklepy byłyby zamknięte w ten weekend, ponieważ najbliższa niedziela nie należy do jednej z nielicznych niedzieli handlowych. 

Niedziele handloweNiedziele handlowe fot. AG

Więcej o: