POHiD: Pół miliona osób wróci do pracy dzięki otwarciu galerii handlowych

Do pracy wróci nawet 500 tysięcy osób zatrudnionych w galeriach handlowych. Przed pandemią dzienne obroty w samych tylko 16 sieciach handlowych skupionych w POHiD sięgały 200 miliardów zł, czytamy w komunikacie Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Galerie handlowe tworzą miejsca pracy dla około pół miliona osób, z których większość przez ostatnie tygodnie pozbawiona była możliwości wykonywania zajęcia. Zamknięcie sklepów doprowadziło też do zastoju w wielu branżach i segmentach rynku wytwarzających towary na potrzeby handlu detalicznego.

Zobacz wideo Czy działania rządu i NBP w walce z kryzysem są trafione?

"Wyczekujemy powrotu do normalności, bo oznacza on szanse na ochronę miejsc pracy w handlu oraz zwiększenie popytu na towary produkowane także przez polskie firmy i polskich pracowników" – powiedziała Renata Juszkiewicz, Prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, cytowana w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej POHiD.

Pół miliona pracowników wróci do pracy w galeriach

Galerie handlowe zostały otwarte w ramach drugiego etapu znoszenia obostrzeń nałożonych w połowie marca w związku z epidemią COVID-19. Zgodnie z rozporządzeniem obowiązują w nich szczególne ograniczenia, zmniejszające ryzyko zakażenia koronawirusem. Wprowadzony został między innymi limit jednego klienta na 15 m2, zamknięte pozostały restauracje serwujące dania na miejscu tzw. food courty oraz wyspy handlowe. Podobnie jak w innych miejscach publicznych, również w galeriach i centrach handlowych wprowadzono obowiązek zasłaniania nosa i ust maską lub częścią odzieży.

POHiD jest organizacją, której członkami są największe sieci handlowe. Łączna wartość ich inwestycji w Polsce przekracza 50 miliardów euro. Nadrzędnym celem organizacji jest reprezentacja interesów swych członków wobec organów władzy publicznej oraz innych organizacji środowiska gospodarczego.

Więcej o: