Ceny paliw wkrótce w górę. Ostatni moment, aby tanio zatankować

Choć ceny paliw wciąż utrzymują się na rekordowo niskim poziomie, to rynkowi analitycy twierdzą, że wkrótce paliwowa hossa skończy się.

Ceny paliw na stacjach benzynowych sukcesywnie spadają od ponad trzech miesięcy. Ceny benzyny i oleju napędowego spadły w tym czasie o ok. 20 proc., natomiast autogazu nawet o 30 proc. - wskazują analitycy z BM Reflex. Powodów tego zjawiska należy szukać w rekordowo niskiej ceny ropy naftowej spowodowanej zamrożeniem gospodarki na całym świecie i spadkiem popytu na ten surowiec. W pewnym cena ropy spadła poniżej 0 dol

Zobacz wideo Wenezuela z naftowego gracza stała się wielkim przegranym [OKO NA ŚWIAT]

Ceny paliw rekordowo tanie. Jak długo utrzyma się ta cena?

Pod koniec ubiegłego tygodnia ceny paliw na stacja kształtowały się następująco: benzyna bezołowiowa 95 – 3,89 zł/l, bezołowiowa 98 – 4,23 zł/l, olej napędowy– 4,00 zł/l i autogaz 1,71 zł/l. Kolejne spadki cen w perspektywie tygodnie sprawiły, że benzyny są najtańsze od 2009 roku. Eksperci wskazują jednak, że paliwowa hossa wkrótce może mieć swój koniec. 

Zmiany trendu spadku można doszukiwać się w tym, że w ostatnich tygodniach doszło do odmrożenia gospodarki na świecie, wraz z tym wzrosło zapotrzebowanie na ropę naftową

Po ostatnich zwyżkach na rynku ropy naftowej i wzroście cen paliw gotowych na rynku ARA, zwłaszcza benzyny, już widzimy wyraźny wzrost cen na krajowym rynku hurtowym. W ciągu ostatniego tygodnia benzyna w hurcie zdrożała o 27 groszy na litrze, a olej napędowy o ponad 17 gr . Jeśli te poziomy utrzymają się w dłuższym okresie lub ceny hurtowe będą dalej rosły, to szanse na dalsze przeceny na stacjach spadną niemal do zera.

- analizują eksperci z BM Reflex, wskazując, że bieżący tydzień może być ostatnim, w którym ceny paliw będą spadać. Tę opinię podzielają również eksperci z branżowego serwisu e-petrol.pl, którzy zaznaczają, że na razie korektę cen zaobserwowano jedynie na tych stacjach, które sprzedawały paliw z niską marżą. 

Więcej o: