ZAiKS chce, by opłata reprograficzna objęła smartfony i smart TV

Stowarzyszenie Autorów ZAiKS wystąpiło z propozycją rozszerzenia opłaty reprograficznej na smartfony, tablety i odbiorniki smart TV. Pomysłowi przychylne jest Ministerstwo Kultury.

ZAiKS przedstawił propozycję rozszerzenia opłaty reprograficznej na smartfony, tablety i odbiorniki telewizyjne smart TV. Według Stowarzyszenia opłata ta w Polsce jest pobierana od przestarzałych nośników. ZAIKS chce, żeby wynosiła ona 1,5 proc. ceny smartfonu i 2 proc. tabletu. Opłata kompensuje twórcom fakt, że nieraz wykorzystujemy wspomniane nośniki i urządzenia do kopiowania utworów objętych prawami autorskimi w graniach tzw. dozwolonego użytku.

Jak argumentował Miłosz Bembinow zastępca prezesa Stowarzyszenia Autorów ZAiKS w audycji w TOK FM, Polska jest obecnie jedynym krajem Unii Europejskiej, w którym opłata reprograficzna nie obejmuje smartfonów, tabletów i smart TV. Pieniądze z tej daniny miałyby pomóc sektorowi kultury bez obciążania budżetu państwa. Bembinow twierdzi, że w ten sposób można uzyskać dodatkowe 300 mln złotych.

Już kilka miesięcy temu Ogólnopolska Konferencja Kultury wypracowała projekt ustawy o statusie artysty zawodowego, gdzie mowa jest o opłatach nieprzekraczających 6 proc. ceny urządzeń. To będzie oznaczało wzrost kosztów tych urządzeń. W rozmowie z Money.pl prezes firmy Komputronik (zajmuje się sprzedażą elektroniki) Wojciech Buczkowski powiedział, że stanie się tak dlatego, iż firmy sprzedające elektronikę przerzucą tę opłatę na konsumentów, ze względu na bardzo niskie marże.  

Zobacz wideo Podatek dla najbogatszych? Biedroń: Obecnie system nie jest sprawiedliwy

Opłata reprograficzna od smartfonów i smart TV. Ministerstwo Kultury popiera pomysł

Argumentom Bembinowa podziela częściowo minister Kultury Piotr Glińskim, który jest przychylny zmianom, ale nie powiedział, kiedy pojawią się nowe przepisy. Nie podał także wysokości opłaty reprograficznej, ale zapowiedział, że będzie znacznie niższa niż 6 proc. 

***

W Gazeta.pl chcemy być dla Was pierwszym źródłem sprawdzonych informacji, ale też wsparciem i inspiracją w tych trudnych czasach. PRZECZYTAJ NASZĄ DEKLARACJĘ i weź udział w badaniu >>

Więcej o:
Komentarze (68)
ZAiKS chce, by opłata reprograficzna objęła smartfony i smart TV
Zaloguj się
 • Jan Kos

  Oceniono 44 razy 42

  No to znowu po zakupy elektroniki do Berlina będzie trzeba jeździć. A cała kasa z podatku na Zenka Martyniuka pójdzie. Szacun za pomysł.

 • junk92508

  Oceniono 44 razy 42

  Sp..jcie...

  Nie oglądam polskich treści poza gazetą...

  Za prenumeratę wyborczej płacę, za HBO GO płacę, za Netflixa płacę...

  Tych zaiksowych gniotów nie oglądam od dawna...

 • kl0ss

  Oceniono 36 razy 36

  Jak ten podatek wejdzie, żadnej legalnej płyty już nie kupię w życiu.

 • dorry

  Oceniono 34 razy 34

  Po co taka dziwaczna nomenklatura. To nie jest żadna opłata reprograficzna tylko zwykły chamski podatek nałożony na konsumenta końcowego.
  Opłata ta została doliczona np do zakupionej przeze mnie drukarki. W życiu nie wydrukowałam ani nie skopiowałam (i w przyszłości tego nie zrobię) na niej ani jednej kartki z książki, czasopisma, żadnego obrazu itp.
  Wg mnie to czysty rozbój w biały dzień.

 • re_x

  Oceniono 28 razy 28

  rozgonić ten cały ZAiKS , to jak organizacja mafijna ściągająca haracze i jeszcze im mało!Przykładowo Wajda dostawał tantiemy od swoich filmów 2 mln rocznie!(dwa miliony!), a jakie one były jego?państwo płaciło mu pensje w komunie , przywileje , opłacało koszty filmu...przecież jak puszczą film w tv czy piosenkę w radiu to ZAiKs wyciaga łape i dostaje dolę- więc juz opłacone , dlaczego mam płacić jeszcze raz w cenie urządzenia??to może i doliczcie do prądu na ZAiKS- bez prądu przecież nie obejrzę , a i za internet ..może jeszcze za tlen??

 • szumarek

  Oceniono 26 razy 26

  W jaki sposób kopiuję cokolwiek za pomocą telewizora?
  Ktoś wie w ogóle o czym mówi?

 • n3xt

  Oceniono 20 razy 20

  Czyli mogę iść i smartfonem nagrać film w kinie ? A potem wrzucić go do sieci jeśli sam nie czerpię zysków ?
  A od sąsiada sklonuję kartę C+, a on moją z kablówki ? Bo jeżeli nie to za co do cholery jest ta opłata ? Jakiś haracz, mafia?!

 • re_x

  Oceniono 19 razy 19

  a w jaki sposób ZAiKS pomógł teraz artystom?w takim wypadku to nie budżet powinien pomagać bezrobotnym artystom podczas epidemii ale bogaty ZAiKS i inne twory wyszarpujące kasę!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX