Galerie handlowe ze spadkiem obrotów. Właściciele postulują zmiany w zakazie handlu w niedziele

Częściowe otwarcie galerii handlowych 4 maja tylko w pewnym stopniu ułatwiło życie właścicielom centrów handlowych. Nadal borykają się oni jednak ze spadkiem obrotów, a także liczby klientów.

"W pierwszym tygodniu po 'odmrożeniu' galerii handlowych, czyli od 4 do 10 maja, w 140 obiektach wskaźnik odwiedzalności był niższy o prawie 42 proc. niż w podobnym tygodniu poprzedniego roku (6–12 maja)" - wynika z danych Retail Institute, które jako pierwsza opublikowała "Rzeczpospolita"

Zobacz wideo Rząd podejmuje decyzję o znoszeniu kolejnych obostrzeń. Dostępne będą m.in. przedszkola, hotele i galerie handlowe

Największe straty zanotowały duże centra handlowe, liczące ponad 40 tys. mkw. powierzchni, gdzie spadek wyniósł 49 proc. W najmniejszych - o wielkości od 5 tys. do 20 tys. mkw. - odnotowano spadek rzędu 29,7 proc.

"Rzeczpospolita" przytacza również wyniki badań Retail Institute odnośnie obrotu najemców w 140 monitorowanych galeriach w I kwartale. Nie są one pocieszające dla handlowców. Przychody zmniejszyły się o 18,9 proc. rok do roku. Tylko w marcu spadek sięgnął 62 proc. Najbardziej dostało się sklepom z branży modowej (spadek o 73 proc.). Dziennik pisze także o spadkach obrotów specjalistycznych placówek spożywczych (o prawie 17 proc.) oraz najemców z kategorii zdrowie i uroda (ponad 24 proc.).

Handlowcy apelują o zniesienie zakazu handlu w niedziele

Agnieszka Tomczak-Tuzińska, dyrektor marketingu w Apsys Polska, który zarządza 23 centrami handlowymi w Polsce, zaznacza w rozmowie w "RP", że pomoc z tarczy jest konieczna, ale dla dobra branży potrzebne jest podjęcie dodatkowych działań. Chodzi np. o umorzenie w latach 2020–2021 opłat z tytułu użytkowania wieczystego, podatku od nieruchomości i podatku galeryjnego. 

- Dzięki temu moglibyśmy obniżyć opłaty eksploatacyjne, które ponoszą najemcy, i tym samym zaoferować im większe wsparcie. Dla dobra branży, zarówno z perspektywy wynajmujących, jak i najemców, oczekujemy również decyzji o przywróceniu handlu w niedziele - podkreślała Tomczak-Tuzińska.