W przypadku poruszanego tematu, znaczenie ma ustawa o podatku od spadków i darowizn z 1983 r. wraz z późniejszymi nowelizacjami. Właśnie ten akt prawny zawiera przepisy, które decydują o sposobie opodatkowania rzeczy i praw, które otrzymało się poprzez umowę lub dziedziczenie.
We wspomnianej wyżej ustawie opisane zostały też instytucje takie jak zapis lub zachowek. Przede wszystkim znajdziemy tam zwolnienia, które zostały przewidziane w przypadku podatku od spadków i darowizn. Kogo obejmują?
Przede wszystkim trzeba zastanowić się nad pytaniem: kto musi płacić podatek od spadku i darowizn? Obowiązek taki ciąży na osobach, które nabyły rzeczy lub prawa na drodze spadku, a wartość tych rzeczy przekracza przy tym kwotę wolną od podatku. Podatek ten należy zapłacić w przypadku następujących rodzajów nabycia własności:
Ustawodawca przewidział jednak trzy grupy podatkowe, gdzie nabycie rzeczy i praw nie wiąże się z koniecznością zapłaty podatku od spadku do określonej wysokości. Przynależność do nich uzależniona jest od stopnia pokrewieństwa i powinowactwa:
W przypadku, gdy wartość nabytego spadku przekracza wymienione kwoty wolne, nabywca musi w terminie 30 dni złożyć w odpowiednim dla siebie urzędzie skarbowym zeznanie podatkowe SD-3 lub SD-3/A (wraz z informacją o pozostałych podatnikach).
Bardzo istotne jest to, żeby podatek od darowizny i spadku obliczyć z uwzględnieniem właściwej skali podatkowej. Będzie to więc:
- dla I grupy (małżonków, rodziców itp.):
- dla II grupy (rodzeństwo rodziców, małżonków rodzeństwa itp.):
- dla III grupy (pozostali nabywcy):
Podatek od spadku opłaca się w terminie 14 dni od doręczenia płatnikowi decyzji o jego wysokości, którą ustalił organ podatkowy.
Podatek od spadku lub darowizny może podlegać zwolnieniu wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki. Spośród przedstawicieli pierwszej grupy podatkowe, pewną kwotę pieniędzy będą musieli zapłacić jedynie teściowie, zięć i synowa. Podstawowym warunkiem dla uzyskania zwolnienia jest zgłoszenie naczelnikowi urzędu skarbowego nabytych rzeczy lub praw do sześciu miesięcy od zarejestrowania aktu notarialnego, lub uprawomocnienia się postanowienia sądu, które stwierdza nabycie spadku.
WAŻNE: Od 27 października 2020 roku jako zstępnych ustawa o podatku od spadków i darowizn traktuje również osoby, które przebywają lub przebywały w rodzinie zastępczej, w rodzinnym domu dziecka, w placówce opiekuńczo-wychowawczej lub w regionalnej placówce opiekuńczo-terapeutycznej, o których mowa w ustawie z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz.U. z 2020 r. poz. 821). Ponadto za wstępnych uznaje się także osoby tworzące rodzinę zastępczą, prowadzące rodzinny dom dziecka lub pracujące z dziećmi w placówce opiekuńczo-wychowawczej lub w regionalnej placówce opiekuńczo-terapeutycznej.