Drastyczny spadek dochodów budżetu z podatków. "Prawdziwe dno podatku PIT dopiero przed nami"

Samorządy już odnotowały drastyczny spadek wpływów do budżetu z podatków, sięgający nawet 40 proc. względem zeszłego roku. Oprócz kryzysu powodem jest wydłużenie terminu rozliczenia ze skarbówką i ogólny układ kalendarza.

O zmniejszonych wpływach do budżetów samorządów poinformowała "Rzeczpospolita". Jak udało się ustalić gazecie, wstępne wyliczenia pokazują, że w dużych miastach, tylko w kwietniu dochody z PIT do kas lokalnych władz spadły rok do roku o 40 proc. Nieoficjalnie "Rz" dowiedziała się, że resort finansów odnotował w okresie styczeń-kwiecień 13 procentowy spadek. Jeszcze gorzej jest w przypadku PIT, gdy wpływy po czterech miesiącach był mniejsze o 30 proc. 

Zobacz wideo Radosław Fogiel o tarczy antykryzysowej

Eksperci oceniają, że podobne ubytki zanotuje także budżet państwa. Wyniki te jednak niekoniecznie odzwierciedlają sytuację. Oczywiste jest, że przez kryzys wpływy musiały spaść. Niekoniecznie jednak te spadki są tak duże, jak pokazują liczby. Powodem jest kalendarza, który ułożył się tak, że kwiecień 2019 miał górkę w CIT. W tym roku z kolei w kwietniu pojawił się dołek, ponieważ przesunięto termin rozliczenia podatkowego z końca kwietnia na początek czerwca. Kolejnym powodem jest możliwość odroczenia zaliczek PIT za okres marzec-maj, o co wystąpiło dotąd 29 tys. przedsiębiorców. 

Ogromne spadki dochodów z podatków w budżecie. Niektórzy twierdzą, że będzie jeszcze gorzej

Nie wszyscy jednak twierdzą, że liczby te póki co są niemiarodajne ze względu na kalendarz i odroczenia. Grzegorz Baczewski, dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan zwraca uwagę, że wiele firm (z branży turystycznej czy restauracyjnej) nie ma przychodów od początku czy połowy marca, więc nie mogą opłacić podatku dochodowego. Rafał Benecki, główny ekonomista ING Banku uważa, że zmiany terminu podatku PIT i CIT mogą oznaczać, że budżety się nieco odbudują w następnych miesiącach, ale jego zdaniem prawdziwe dno podatku PIT dopiero przed nami. 

Więcej o:
Komentarze (128)
Drastyczny spadek dochodów budżetu z podatków. "Prawdziwe dno podatku PIT dopiero przed nami
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 58 razy 46

  Zlikwidować religię w szkołach, nie płacić katechetom, skończyć dofinansowania do katolickich rozgłośni radiowych i telewizyjnych, znacjonalizować majątek Kościoła - i po kryzysie ...

 • oloros11

  Oceniono 32 razy 32

  będą oszczędzać - na szkołach i szpitalach pierwszej kolejności
  i powiedzą ludziom ze jest złe bo lekarzom i nauczycielom się nie chce pracować
  starsi pamiętają

 • justas32

  Oceniono 35 razy 31

  Pierwszy ruch - zlikwidować TVP, a zaoszczędzone miliardy wpompować w gospodarkę ...

 • maciek7408

  Oceniono 25 razy 25

  nie wiem czym się dziwicie, bo przecież PIS zapowiadała na początku w 2015 "państwo w ruinie" i oto mamy ha - przecież chcieliśmy tego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX