Wart niemal miliard złotych kontrakt na budowę odcinka S1 podpisany. To fragment trasy Gdańsk - Wiedeń

Mieszkańcy regionu Katowic zyskają wkrótce kolejny odcinek drogi ekspresowej S1. Trasa biegnąca do Bielska-Białej jest jednocześnie fragmentem międzynarodowego połączenia z Gdańska do Wiednia.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała o podpisaniu umowy na kolejny odcinek drogi ekspresowej S1. Odcinek Oświęcim-Dankowice, fragment trasy Mysłowice - Bielsko-Biała,  jest jedną z najdroższych w ostatnim czasie inwestycji. Kontrakt opiewa bowiem na 989 mln zł. Wykonawcami są PORR oraz Mota-Engil Central Europe - czytamy w komunikacie.

Kolejny odcinek drogi ekspresowej S1 wkrótce w budowie

Dyrekcja zamierza w najbliższym czasie podpisać umowy na dwa kolejne odcinki trasy. Pierwsza biegnie od węzła Kosztowy do węzła Oświęcim i liczy blisko 13 km. Kolejna to trasa Dankowice-Suchy Potok - 12 km.

Docelowo droga ekspresowa S1 połączy autostradę A1 (Pyrzowice) ze Słowacją oraz biegnącą tam autostradą D3.

Zobacz wideo Bon turystyczny o wartości 1000 zł. Za co będziemy mogli nim zapłacić?

Fragment trasy Gdańsk - Wiedeń

Droga pozwoli zyskać mieszkańcom regionu nie tylko połączenie z krajami południowymi, ale i lotniskiem w Pyrzowicach. S1 jest też elementem korytarza Transeuropejskiej Sieci Transportowej, łączącej kraje basenu Morza Bałtyckiego z krajami Europy Południowej. Przebiega na trasie Gdańsk-Brno/Bratysława-Wiedeń.

Czytaj też: Gdzie na wakacje w tym roku? Ponoć nie tylko Polska. Ale Morawiecki nic nie zdradza [WYKRES DNIA]

Inwestycja, na którą GDDKiA podpisała kontrakt, będzie realizowana w formule "projektuj i buduj". Wykonawca oprócz samych pasów jezdni wykona też trzy węzły drogowe - Oświęcim, Wola, Brzeszcze.

W ramach budowy drogi S1 Mysłowice - Bielsko-Biała zostanie zrealizowany jeszcze jedna inwestycja. Chodzi o odcinek drogi krajowej o długości ok. 9 km, który będzie stanowił obwodnicę Oświęcimia. Jest on obecnie na etapie postępowania przetargowego.

Więcej o:
Komentarze (46)
Wart miliard złotych kontrakt na budowę odcinka S1 podpisany. To fragment trasy Gdańsk - Wiedeń
Zaloguj się
 • kiesier

  Oceniono 8 razy 2

  Pozostaje mieć nadzieję że w negocjacjach nie brali udziału instruktorzy narciarstwa.

 • roman_czwarty

  Oceniono 12 razy 2

  Aż się boję pomyśleć co będzie, jak trzeba będzie "zerwać umowę".
  Tyle tego było ostatnio, że przez cztery lat prawie niczego nie zbudowano, chociaż PKB rosło w nieprzewidywalnym i zawrotnym wręcz tempie.

  Ale mam nadzieję, że wreszcie się uda.
  GDY INNI BĘDĄ WALCZYĆ Z KRYZYSEM, MY BĘDZIEMY BUDOWAĆ DROGI. I CPK POWSTANIE. I MIERZEJA ZNIKNIE. I MILION ELEKTRYKÓW BĘDZIE. I MIESZKAŃ MILION !!!!
  I nawet miliard ... kolejnych "obiecanek" ?????

 • hippolitt.kwass

  Oceniono 7 razy 1

  Gdańsk-Brno przez Bielsko-Białą? Chyba ktoś nie zna się na mapie. Gdańsk-Brno jedziemy prosto A1-D1 przez Ostrawę.

 • a100

  0

  PiS ciągle ogłasza nowe inwestycje drogowe, których ciągle nie widać. Ostatnie, odczuwalne dla kierowców przyrosty długości nowych dróg były za rządów PO i PSL.

 • zielony_wesolek

  Oceniono 1 raz -1

  Beci się należy ta droga, jeszcze 4 lata temu nie było jej nawet w planach

 • susceptant

  Oceniono 3 razy -1

  Jeszcze informacja o terminie wykonania: kontrakt przewiduje zakończenie prac w sierpniu 2023 r.
  Wydaje się, że termin będzie bardzo trudny do utrzymania: tylko 15 miesięcy na prace projektowe i procedurę administracyjną wydawania zezwolenia i 18 miesięcy na budowę. W tej chwili I etap trwa zwykle 18-24 miesiące, a i 18 miesięcy na budowę w trudnym terenie górniczym to może być mało.

 • jarekgw1

  Oceniono 4 razy -4

  W Krakowie kamaryla prezydencka buduje autostradę łagiewnicką, 3 km, za 1 200 000 000 i to tylko wartość kosztorysowa. Równocześnie wyłączają światło na ulicach i likwidują kursy komunikacji publicznej, bo kasa pusta.

 • wojtem

  Oceniono 15 razy -7

  Co ten PiS wyprawia??? Chca rozwijac Polske??? Ten Kaczynski to mysli tylko o Polsce! (cytat z M. Kidawy Blonskiej)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX