Wart niemal miliard złotych kontrakt na budowę odcinka S1 podpisany. To fragment trasy Gdańsk - Wiedeń

Mieszkańcy regionu Katowic zyskają wkrótce kolejny odcinek drogi ekspresowej S1. Trasa biegnąca do Bielska-Białej jest jednocześnie fragmentem międzynarodowego połączenia z Gdańska do Wiednia.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała o podpisaniu umowy na kolejny odcinek drogi ekspresowej S1. Odcinek Oświęcim-Dankowice, fragment trasy Mysłowice - Bielsko-Biała,  jest jedną z najdroższych w ostatnim czasie inwestycji. Kontrakt opiewa bowiem na 989 mln zł. Wykonawcami są PORR oraz Mota-Engil Central Europe - czytamy w komunikacie.

Kolejny odcinek drogi ekspresowej S1 wkrótce w budowie

Dyrekcja zamierza w najbliższym czasie podpisać umowy na dwa kolejne odcinki trasy. Pierwsza biegnie od węzła Kosztowy do węzła Oświęcim i liczy blisko 13 km. Kolejna to trasa Dankowice-Suchy Potok - 12 km.

Docelowo droga ekspresowa S1 połączy autostradę A1 (Pyrzowice) ze Słowacją oraz biegnącą tam autostradą D3.

Zobacz wideo Bon turystyczny o wartości 1000 zł. Za co będziemy mogli nim zapłacić?

Fragment trasy Gdańsk - Wiedeń

Droga pozwoli zyskać mieszkańcom regionu nie tylko połączenie z krajami południowymi, ale i lotniskiem w Pyrzowicach. S1 jest też elementem korytarza Transeuropejskiej Sieci Transportowej, łączącej kraje basenu Morza Bałtyckiego z krajami Europy Południowej. Przebiega na trasie Gdańsk-Brno/Bratysława-Wiedeń.

Czytaj też: Gdzie na wakacje w tym roku? Ponoć nie tylko Polska. Ale Morawiecki nic nie zdradza [WYKRES DNIA]

Inwestycja, na którą GDDKiA podpisała kontrakt, będzie realizowana w formule "projektuj i buduj". Wykonawca oprócz samych pasów jezdni wykona też trzy węzły drogowe - Oświęcim, Wola, Brzeszcze.

W ramach budowy drogi S1 Mysłowice - Bielsko-Biała zostanie zrealizowany jeszcze jedna inwestycja. Chodzi o odcinek drogi krajowej o długości ok. 9 km, który będzie stanowił obwodnicę Oświęcimia. Jest on obecnie na etapie postępowania przetargowego.

Więcej o: