37 tys. kilometrów kabla - Facebook, Google i inni technologiczni giganci stawiają na Afrykę

37 tys. kilometrów - taką długość ma mieć podwodny kabel telekomunikacyjny, który firma Marka Zuckerberga zamierza położyć wzdłuż wybrzeży Afryki.

Nowy projekt nazywa się 2Africa i Facebook będzie miał w nim partnerów. To głównie firmy komunikacyjne - między innymi China Mobile, francuski Orange, brytyjski Vodafone, południowoafrykański MTN i co najmniej kilku afrykańskich dostawców internetu.

Firma Zuckerberga wybrała też spółkę, która zadba o to, co najważniejsze – czyli faktycznie ten kabel położy na dnie morza. Tym zajmie się specjalizująca się w tego rodzaju pracach spółka Alcatel Submarine Networks należąca teraz do Nokii.

Kabel dookoła Afryki przyspieszy wymianę danych pomiędzy 16 krajami Afryki, Bliskim Wschodem i Europą. Do tego – jak informuje Facebook – spowoduje, że z internetu będzie mogło korzystać dziesiątki milionów osób teraz odciętych od tego medium.

Kabel ma być wykonany głównie z aluminium, nie z miedzi. Dzięki temu uda się zwiększyć jego przepustowość – ta ma sięgać 180 Tbps. Facebook i jego partnerzy zakładają, że nowy kabel będzie położony najpóźniej do początku 2024 roku.

Zobacz wideo Aplikacje, które pomogą w remoncie

Google też kładzie kable i pracuje nad balonami

Co ciekawe, na pomysł lepszego skomunikowania Afryki z resztą świata i rozwoju internetu w tym kraju wpadło też niedawno Google. Spółka pracuje nad podwodnym połączeniem pomiędzy Europą a Afryką – ten kabel będzie się nazywał Equiano.

Google jest też w trakcie rozwoju projektu Loon, w którym z balonów znajdujących się na dużych wysokościach będzie rozsiewany internet nad mało zurbanizowanymi obszarami Afryki. Mozambik ma być pierwszym krajem, w którym ten oryginalny pomysł ma zostać zrealizowany.

A wracając jeszcze do podwodnych kabli, to ich układanie ostatnio, poprzez konieczność rozwoju szybkiego internetu, stało się częstym zjawiskiem. Duży projekt został zakończony np. w 2018 roku – wtedy Huawei położył kabel o długości około 6 tys. km pomiędzy Brazylią a Kamerunem. 

Czytaj więcej: Messenger pokaże znajomym, gdzie jesteśmy. Facebook testuje nową funkcję komunikatora

Tekst pochodzi z bloga PortalTechnologiczny.pl.

Więcej o:
Komentarze (9)
Facebook ma nowy wielki plan. Położy podwodny kabel dookoła Afryki
Zaloguj się
 • druga_wieza

  Oceniono 3 razy 1

  To jakaś kompletna bzdura. Ale taka bzdura do kwadratu.
  Podmorskie kable od dekad mają ŚWIATŁOWÓD jako medium przesyłowe. Kable metalowe, a dokładniej miedziane to prehistoria.

  Oczywiście budowa takiego kabla podmorskiego jest dosyć złożona, bo zawiera on wzmacniacze - dosyć skomplikowane urządzenia zasilane prądem elektrycznym, czyli w kablu są też przewody elektryczne. Nie mają one jednak wpływu na przepustowość.
  O przepustowości decyduje charakterystyka światłowodu i użyte urządzenia DWDM na wejściu i wyjściu. Nota bene, w kablach podmorskich stosuje się zasilanie stałoprądowe. To ze względu na impedancję. I bardzo wątpię, aby ktoś wkładał tam aluminium, bo jest gorsze od miedzi.

  Oczywiście, gdyby się przyjrzeć mapie kabli (są takie dostępne w Necie), to zobaczymy, że kable wokół Afryki już są i to od dawna.
  To po prostu realizacja inwestycji, jak otwarcie kolejnej fabryki samochodów - bo jest popyt.
  Niedawno któryś z gigantów otworzył kabel z USA do Europy, kolejny z wielu. Bo są takie potrzeby.

 • marian-pazdzioch-syn-jozefa

  0

  Aluminiowymi kablami to chyba telegraf będą w tej Afryce uruchamiać :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX