Przedsiębiorcy zapłacą podatek od pożyczek z PFR? Resort finansów wydał intepretację

Przedsiębiorcy, którzy sięgną po subwencje uruchomione w ramach tarczy finansowej, nie będą musieli ich zaliczać do przychodu. Nie zapłacą więc podatku - informuje resort finansów. Zastrzega jednak, że w przypadku pożyczek umorzonych sytuacja może wyglądać inaczej.

Paweł Borys, szef Polskiego Funduszu Rozwoju, który dystrybuuje wśród polskich firm 100 mld zł pomocy udzielanej w ramach tarczy antykryzysowej, poinformował o istotnej zmianie. 

Resort finansów zapewnia: Od pożyczek firmy nie będą płacić podatków

- Ministerstwo Finansów opracowało korzystną interpretację zasad opodatkowania subwencji finansowej w ramach Tarczy Finansowej PFR - przedsiębiorcy nie zapłacą podatku od uzyskanego finansowania - zakomunikował Borys na Twitterze.

Resort finansów opublikował na swojej stronie komunikat, w którym informuje, że otrzymanie pożyczki w ramach Tarczy Finansowej nie trzeba zaliczać do przychodów. -  Wypłata środków przez PFR jest dla przedsiębiorcy neutralna podatkowo. Przedsiębiorca może korzystać z całej kwoty finansowania - zapewnia ministerstwo.

Zobacz wideo Tarcza antykryzysowa za 100 mld zł. Borys: Nie jest to ślepy dodruk pieniądza

Ponadto podatnicy nie zaliczają do kosztów uzyskania przychodów kwoty zwróconej pożyczki. Tak samo jak wypłata kwoty pożyczki przez PFR, jej zwrot również jest dla przedsiębiorcy neutralny podatkowo.

Od umorzonej pożyczki jednak będzie podatek?

Sprawa wygląda nieco inaczej w przypadku pożyczek, które zostaną umorzone. Resort finansów przypomina, że wartość umorzonych zobowiązań, w tym z tytułu zaciągniętych pożyczek, obecnie jest zaliczana jako przychód.

Czytaj też: Paweł Borys z PFR dla "GP": Znajdujemy się w największym kryzysie gospodarczym od 100 lat

Możliwość dokonania w 2021 r. częściowego zwolnienia z podatku dokonanych umorzeń analizowana będzie przez Ministerstwo Finansów we współpracy z PFR - czytamy w komunikacie resortu.

100 mld tarczy finansowej. Do budżetu może wrócić 51,4 mld zł

Wartość tarczy finansowej wynosi 100 mld zł, jednak ponad połowa tej kwoty może do budżetu wrócić. 40 mld przedsiębiorcy będą bowiem musieli spłacić. Pozostałe 60 proc. ma zostać umorzone, jednak od tej kwoty, wedle dziś obowiązujących przepisów, należny jest podatek. Komunikat Ministerstwa potwierdza, że ze 100 mld zł aż. 51,4 mld zł ma szansę wrócić do budżetu.

Więcej o:
Komentarze (5)
Tarcza antykryzysowa bez podatku. Ministerstwo finansów zmienia zasady dla firm
Zaloguj się
 • Mr. X

  Oceniono 3 razy 3

  Czyli wychodzi na to, że pomoc państwa to nie 100 mld zł tylko 48,6 mld zł.

 • six_a

  Oceniono 3 razy 3

  tarcza nie działa, pani Emilewicz. postojowe służy do stania nie wiadomo jak długo, a mikropożyczka utknęła na etapie wniosku i tkwi już czwarty tydzień.

 • kopolimer

  Oceniono 2 razy 2

  Znajomi już przekroczyli 32 dni wczoraj od mikropożyczki i nie dostali jej. Nie ma żadnej tarczy, legalnie jeden zamknął biznes zawiedziony państwem

 • jael53

  Oceniono 2 razy 2

  I tak to się będzie kręcić: bubel będzie co chwila "interpretowany" i "nowelizowany", a że herbata od mieszania słodsza się nie robi, to i tzw. pomoc będzie, jaka była. Propagandowo zaś to bardzo wydajny sposób - wystarczy głośno mieszać i gadać, ile to się robi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX