Hakerzy wykradli dane dziewięciu milionów klientów EasyJet. Śledztwo prowadzi do Chin

We wtorek 19 maja brytyjskie linie lotnicze EasyJet poinformowała o ataku hakerskim, w wyniku którego przestępcy wykradli dostęp do danych dziewięciu milionów pasażerów. Wszystko wskazuje, że za atakiem stoją hakerzy z Chin.

Jak podaje Agencja Reutera, w wyniku hakerskiego ataku cyberprzestępcy otrzymali dostęp do adresów e-mailowych oraz danych dotyczących podróży dziewięciu milionów pasażerów, którzy skorzystali z usług EasyJet. Ponadto, wykradziono także dane o kartach kredytowych 2 tys. klientów linii lotniczej. Osoby, które padły ofiarami ataku hakerskiego, zostaną o tym poinformowane w najbliższym czasie. 

Zobacz wideo Dlaczego samoloty się spóźniają? To nie zawsze wina pogody

Hakerzy zaatakowali EasyJet. Śledztwo wskazuje na wątek chiński

O całym zdarzeniu brytyjska firma wiedziała się jeszcze w styczniu. Śledztwo w tej sprawie prowadzą Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa (NCSC) i Biuro Komisarza ds. Informacji (ICO). O udział w ataku podejrzewani są chińscy hakerzy, którzy w ostatnich miesiącach atakowali także inne linie lotnicze. Badacze zajmujący się tą sprawą zwracają również uwagę na to, że celem hakerów były e-maile pasażerów oraz informacje na temat kierunków ich podróży, a w mniejszym stopniu dostęp do kart kredytowych. Wskazywać to może na udział kontrwywiadu, dla którego takie dane są przydatne. Te informacje nie są jednak potwierdzone. 

Rzeczniczka EasyJet w rozmowie z Agencją Reutera nie zdradziła szczegółów dotyczących ataku. Na prośbę o komentarz nie odpowiedziała również chińska ambasada w Londynie. Chiny wielokrotnie wcześniej zaprzeczały temu, że stosują ataki cybernetyczne.

EasyJet może otrzymać surową karę 

Przeprowadzenie śledztwa w sprawie tego, kto stoi za atakiem to jedno, ale EasyJet prawdopodobnie otrzyma bardzo wysoką karę finansową za brak zabezpieczenia danych. W 2018 roku British Airways zapłaciło 183 mln funtów grzywny za podobne przewinienie. 

Więcej o:
Komentarze (8)
Hakerzy wykradli dane dziewięciu milionów klientów EasyJet. Śledztwo prowadzi do Chin
Zaloguj się
 • bielanczyk

  Oceniono 2 razy 2

  W związku z tą informacją sądzę, że premier i prezydent powinni rozpocząć wojnę z Chinami, a przynajmniej zwołać konferencję prasową.

 • ramon57

  Oceniono 3 razy 1

  Według rachunku prawdopodobieństwa to musieli być Chińczycy, bo co 6 mieszkaniec Ziemi to Chińczyk ;)

 • stop_pis

  Oceniono 2 razy 0

  Teraz w niełaskę popadli chińscy hakerzy, a jescze niedawno ci źli, to byli rosyjscy i irańscy hakerzy...
  Kto następny kał-bojom podpadnie?

 • prem7

  Oceniono 1 raz -1

  Trzeba powiedzieć wprost hakerzy służb kom.partii chin.Nie dziwi nic a nasz nierząd interesy itd..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX