Jak donosi "Rzeczpospolita" do Sejmu trafił projekt zmian w ustawie o ruchu drogowym. Obecnie nowelizacja jest na etapie pierwszego czytania. Nowe przepisy mają obowiązywać już od lata tego roku.
O zbliżających się zmianach w prawie drogowym mówiło się co najmniej od początku tego roku. Pod koniec stycznia minister cyfryzacji Marek Zagórski mówił, że już teraz istnieją technicznie możliwości wprowadzenia elektronicznego prawa jazdy. Wprowadzenie prawa elektronicznego prawa jazdy ma się zbiec ze zniesieniem mandatów za brak przy sobie prawa jazdy podczas kontroli. To przewiduje nowelizacja, która właśnie trafiła do Sejmu.
Ponadto ze spraw formalnych wycofano także kartę pojazdu, nalepkę kontrolą oraz jej wtórnik. Stare tablice rejestracyjne będzie można zachować. Pojawi się także możliwość czasowego wycofania z ruchu samochodów osobowych (mniejsze OC). CEP będzie zbierała informację o przekroczeniach terminów związanych ze zgłoszeniem zbycia, nabycia, rejestracji oraz wyrejestrowania pojazdu. Warto przypomnieć, że od początku roku policja podczas kontroli ma obowiązek spisać liczniki, co w połączeniu z nowymi przepisami ma ukrócić oszustwa. Samochód zarejestrować będzie mógł przez internet także przedstawiciel salonu sprzedaży, na wniosek nabywcy pojazdu.
Zmienione zostaną także przepisy drogowe dotyczące samej jazdy. Przekroczenie prędkości o 50 km/h także poza terenem zabudowanym będzie karane utratą prawa jazdy na trzy miesiące. Obecnie zasada ta obowiązuje tylko w terenie zabudowanym. Te zmiany również były sygnalizowane przez rząd od dawna. Oprócz tego przepisy ujednolicone zostaną limity prędkości w terenie zabudowanym, bez względu na porę dnia, a piesi zyskają pierwszeństwo jeszcze przed wejściem na pasy. Omówienie tych zmian znajdziecie na naszym portalu pod TYM adresem.