Wiceminister od budżetu odchodzi tuż przed nowelizacją. Zastąpi go ekspert resortu nauki

Ministerstwo Finansów czekają kolejne zmiany personalne. Resort opuszcza wiceminister Tomasz Robaczyński, który do tej pory odpowiadał za budżet. Zastąpi go doświadczony ekspert z resortu nauki.

Wiceminister Tomasz Robaczyński opuszcza resort finansów - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Eksperta, który zajmował się do tej pory budżetem, zastąpi doświadczony w kwestiach finansowych Sebastian Skuza, dziś pracujący Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego - twierdzi dziennik.

Doniesienia te okazały się prawdziwe. Premier Mateusz Morawiecki powołał Tomasza Robaczyńskiego na stanowisko członka zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego - czytamy w oficjalnym komunikacie BGK przesłanym do redakcji.

Zmiana kadrowa w Ministerstwie Finansów. Tuż przed nowelizacją budżetu

Skuza zmierzy się z poważnym zadaniem - w czerwcu lub lipcu musi bowiem zostać ogłoszona nowelizacja budżetu. Nie będzie łatwa, bo nie tylko powiększa się decifyt - za pierwsze trzy miesiące roku wyniósł on 19 mld zł, spadają też dochody. Wpływy z CIT spadły o niemal 30 proc.

O zrównoważeniu budżetu nikt już nawet nie marzy, jedyną niewiadomą jest wysokość deficytu. - Mogę powiedzieć, że on będzie znaczący, na pewno kilkuprocentowy, natomiast czy to będzie liczba bliższa 8 proc. czy 5 proc. - trudno dzisiaj jeszcze przesądzić - mówił w połowie maja premier Mateusz Morawiecki. 

Nowy ekspert Ministerstwa Finansów będzie miał jeszcze jedno trudne zadanie przed sobą - budżet na rok 2021. W zeszłym roku jego projekt został zaprezentowany przez rząd we wrześniu. Rząd chwalił się wówczas, że udało się osiągnąć zrównoważenie bez cięć wydatków socjalnych.

Eksperci wytykali jednak Morawieckiemu, że część wydatków - np. trzynastki dla emerytów - formalnie w budżecie znaleźć się nie musiały. Ponad 10 mld zł na wypłaty dla seniorów pochodzą bowiem z pożyczki w ZUS, której po stronie budżetowych wydatków zapisywać nie trzeba.

Kolejny wiceminister finansów odchodzi

Warto podkreślić, że w połowie kwietnia resort finansów opuścił Leszek Skiba. W resorcie znalazł się w roku 2015. Odpowiadał za politykę makroekonomiczną, legislację podatkową, dotyczącą rynków finansowych i kapitałowych. Przez ostatni rok był też Przewodniczącym Rady Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Odszedł do Banku Pekao.

Czytaj też: Ogromna dziura budżetowa? Na koniec roku deficyt może sięgnąć 100 miliardów złotych

W tym samym czasie na stanowisko powołani zostali Piotr Patkowski i Anna Chałupa. Patkowski to absolwent prawa Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Stażysta i współpracownik Instytutu Sobieskiego. Pracował w Biurze Prawnym Ministerstwa Energii i w Gabinecie Politycznym ówczesnego wicepremiera, ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego. Następnie był doradcą Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Na początku 2020 r. mianowany Koordynatorem Oceny Skutków Regulacji. Anna Chałupa jest natomiast absolwentką ekonomii (specjalność Ekonomia Menedżerska) oraz administracji na Uniwersytecie Wrocławskim.

Zobacz wideo Jak firmy, które przeniosą się do internetu, mogą zdobyć w OLX "1000 zł na start"?
Więcej o: