Prokuratura dostanie dane internetowych oszustów w ciągu godzin. Jest porozumienie

Prokuratura zyskała nową broń, która ma uchronić użytkowników Allegro i OLX przed oszustami. Dane osób, które zakładają fałszywe konta i naciągają klientów, trafią na biurko prokuratora w ciągu godzin, a nie, jak do tej pory, blisko miesiąca.

Prokuratura w Warszawie zawarła porozumienie z Allegro i Grupą OLX w sprawie przekazywania danych osób, które zakładają fałszywe konta na internetowych portalach służących do handlu.

Do tej pory wymiana informacji zajmowała nawet miesiąc. Dzięki porozumieniu informacje będą mogły być przekazywane elektroniczne i trafią na biurko prokuratora w ciągu 16 godzin - informuje "Rzeczpospolita".

Zobacz wideo Jak firmy, które przeniosą się do internetu, mogą zdobyć w OLX "1000 zł na start"?

Prostsze procedury mają uchronić kupujących

Przekazanie danych osoby, które zakładały konto w portalu, nie będzie wymagało przesyłanej listem poleconym zgody prokuratury na zwolnienie z tajemnicy. Allegro i OLX będą więc mogły przekazać numer telefonu, adres IP oraz e-mail oszusta.

Śledczy zdają sobie sprawę z tego, że nie zawsze będzie to oznaczało szybkie schwytanie sprawcy - część z nich chroni się bowiem za pomocą fałszywych danych lub zapór takich jak TOR.

Sprzedaż w internecie rośnie. Liczba oszustw też

Epidemia koronawirusa przyczyniła się do sporego wzrostu zainteresowania handlem online. Przestępcy to wykorzystują - w tym roku warszawska prokuratura wszczęła już 700 postępowań w sprawie internetowych oszustw.

Czytaj też: Biznes Walczy. "1000 zł na start" w OLX. Na jakich warunkach? Czy to się opłaca?

Więcej o: