Nie będzie rządowych spożywczaków. Minister się wycofuje. I myli polskie marki z zagranicznymi
W miniony czwartek Artur Soboń, wiceszef Ministerstwa Aktywów Państwowych, zdradził plany resortu na najbliższą przyszłość. Stwierdził, że resort chciałoby stworzenia państwowej sieci sklepów. Wskazał nawet, że budowanie jej od nowa nie wchodziłoby w grę, dlatego rozważane jest przejęcie już istniejącego podmiotu.
- Bylibyśmy obecni od pola do stołu. Sieć sklepów kontrolowana przez państwo byłaby na pewno uzupełnieniem tego, nad czym pracujemy, czyli obecności państwa na kilku rynkach w ramach przetwórstwa produktów rolno-spożywczych - argumentował wiceminister.
Ministerstwo wycofuje się z pomysłu. Twierdzi, że nigdy go nie było
Resort, którym kieruje Jacek Sasin, we wtorek wydał komunikat. Zaprzecza w nim planom stworzenia polskiej sieci. "Wbrew spekulacjom medialnym Ministerstwo Aktywów Państwowych nie planuje tworzyć sieci państwowych sklepów spożywczych czy warzywniaków. Chce natomiast konsolidować rynek rolno-spożywczy" - czytamy w komunikacie.
- Wspólnie z firmą doradczą KPMG przygotowujemy konsolidację takich aktywów. Zależy nam, by powstał silny holding rolno-spożywczy. Celem zaś jest wejście na te rynki, na których nie jesteśmy dziś obecni – wyjaśnia Artur Soboń. Analiza dotyczy 48 spółek. Plan przewiduje, że w czerwcu mają zostać wybrane te, które będą podlegać konsolidacji.- Chodzi o to, by z jednej strony konsumenci zyskali konkurencyjne ceny, z drugiej zaś, by rolnicy i wytwórcy otrzymywali dobrą zapłatę za swoje produkty - mówi Soboń.
Czytaj też: Sasin obwinił PO i PSL za spadek wartości spółek. Kuczyński: porównywał jabłka z pomarańczami
Minister myli polskie marki z zagranicznymi
Zamieszania wokół planów dopełnia fakt, iż Artur Soboń jeszcze we wtorek w rozmowie na antenie Radia24 argumentował potrzebę wzmocnienia polskiego przemysłu spożywczego przejmowaniem polskich firm.
- Na początku lat 90. pozbywaliśmy się zakładów, które są najbardziej rozpoznawalnymi markami w Polsce, jak Kotlin, Pudliszki, Włocławek, Tymbark, itd." - stwierdził wiceminister Soboń. I srogo się pomylił, bo jedynie Pudliszki przeszły w ręce Amerykanów, trzy pozostałe firmy są w rękach Maspeksu, firmy o całkowicie polskim kapitale.
-
Rok pandemii w Polsce kończymy posępną liczbą. Jakby zniknęły całe Siedlce. Drugie miejsce w UE
-
Polskie szczepionki na koronawirusa - supertanie, supernowoczesne i bez żadnego rządowego wsparcia
-
Właściciele domów będą zgłaszać, czym ogrzewają budynek. Wysokie kary dla tych, którzy tego nie zrobią
-
Amazon czy Allegro - gdzie jest taniej? Analiza 1000 produktów daje odpowiedź
-
Włochy blokują eksport 250 tys. dawek szczepionki firmy AstraZeneca do Australii
- Dodatki do renty i emerytury również podlegają waloryzacji. Jakie są nowe kwoty?
- Afera Amber Gold. Część wierzycieli nie otrzyma zadośćuczynienia
- Dwanaście miesięcy koronawirusa w Polsce na dwunastu wykresach. Tak zmieniały się liczby i nastroje
- Biedronka znów rozdaje niektóre produkty za darmo. Znamy szczegóły promocji
- PIT 2021. Jak sprawdzić, czy mój PIT za 2020 rok został rozliczony?