Borys: polska gospodarka funkcjonuje na 85 procent poziomów sprzed pandemii

Jak szybko polska gospodarka podniesie się po uderzeniu, jakie zadał jej koronawirus? Szybciej, niż sądziliśmy do tej pory? Paweł Borys, szef Polskiego Funduszu Rozwoju, goszcząc w programie "Studio Biznes" twierdził, że polska gospodarka funkcjonuje na 85 procent poziomów sprzed pandemii

Paweł Borys, szef Polskiego Funduszu Rozwoju, gość programu "Studio Biznes", wyjaśnił, jak duże może być uderzenie epidemii koronawirusa w polską gospodarkę. Stojący na czele PFR ekspert nie krył, że w drugim kwartale PKB pewnie czeka spadek w okolicach 8-10 proc. "Ale już od trzeciego kwartału w ujęciu kwartał do kwartału powinniśmy mieć do czynienia ze wzrostem" - stwierdził.

Zdaniem Pawła Borysa tarcza antykryzysowała okazała się dobrym impulsem. - Naprawdę się rozkręciła i tych środków wpłynęła znacząca wartość w ostatnich dwóch miesiącach, która, mam nadzieję, pozwoli gospodarce bezpiecznie przejść przez ten kryzys. W tym znaczeniu, że nie nastąpi bardzo znaczący wzrost bezrobocia i nie będzie ryzyka masowych upadłości firm - zapewnił Borys.

Borys, opierając się na danych, np. tych, które dotyczą płatności Polaków realizowanych kartami, stwierdził, że gospodarka funkcjonuje "na 85 procent poziomów sprzed pandemii".

Czytaj też: Nie będzie rządowych spożywczaków. Minister się wycofuje. I myli polskie marki z zagranicznymi

- Natomiast nawet wczoraj takie opublikowane badania wspólnie z Polskim Instytutem Ekonomicznym wskazują, że ten popyt nie jest aż tak silny, więc taki podstawowy cel na drugi kwartał to ochrona sektora przedsiębiorstw i miejsc pracy, natomiast w trzecim i czwartym kwartale podstawowym celem będzie pobudzenie popytu - stwierdził Borys. Wyjaśnił też, jak jego zdaniem będzie wyglądało tempo rozwoju gospodarki w roku 2021.

Więcej o: