Loty międzynarodowe w lipcu? Wiceminister przyznał, że jest taka możliwość

Wiceminister infrastruktury w ostatnim wywiadzie odniósł się do umożliwienia międzynarodowych połączeń lotniczych w lipcu. Marcin Horała zapewniał, że decyzje będą podawane z dwutygodniowym wyprzedzeniem.

Horała w Radiu PLUS pytany był m.in. o zagraniczne wakacje i wznowienie lotów międzynarodowych. Wiceminister wyjaśnił, że na decyzję o umożliwieniu międzynarodowych połączeń wpływ mają trzy kwestie.

Loty międzynarodowe wznowione już w lipcu? "Nie jesteśmy w stanie przesądzić bardzo dokładnej daty"

Nie jesteśmy w stanie przesądzić bardzo dokładnej daty. Na to muszą się zejść trzy czynniki. Po pierwsze to kwestia jak funkcjonują loty krajowe, obostrzenia higieniczne i tu doświadczenia są dobre, wszystko działa. Po drugie to kwestia analizy sytuacji epidemicznej w Polsce i w innych krajach. Trzecia sprawa to kwestia wzajemności i znoszenia kontroli granicznych

- mówił wiceminister infrastruktury.

Marcin Horała przyznał, że te trzy kwestie mogą zostać spełnione już w czerwcu, jednak trzeba liczyć się też z czasem koniecznym na wprowadzenie nowych regulacji i rozporządzeń rządu. - Jest jeszcze dwutygodniowy cykl rozporządzeń Rady Ministrów, które trzeba przygotować, przeprocedować. Pewnie mniej więcej z dwutygodniowym wyprzedzeniem będziemy tę datę podawać - kontynuował dalej polityk. Na pytanie dziennikarza, czy w takim razie międzynarodowe połączenia lotnicze mogą zostać wprowadzone w lipcu polityk przyznał, że opinia ta jest trafna.

Zobacz wideo Wakacje 2020. Gdzie będziemy mogli wyjechać?

Zgodnie z Rozrządzeniem Rady Ministrów z 21 maja 2020 roku w Polsce do soboty 6 czerwca obowiązuje zakaz organizowania lotów międzynarodowych. Wcześniej zniesione zostały lotnicze połączenia krajowe. Na pokładach samolotów obowiązują restrykcje sanitarne i nowe zasady bezpieczeństwa. W samolocie pasażerowie muszą nosić maseczki ochronne. Linia może wyprzedać maksymalnie połowę wszystkich dostępnych miejsc.

Więcej o: