Służby mundurowe od wielu lat zmagają się z niedoborem funkcjonariuszy. Młodzi ludzie nie garną się do służby z powodu niskich zarobków, a także szkodliwych i trudnych warunków pracy. Rząd zamierza walczyć z małą liczbą funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa i Służby Więziennej poprzez wprowadzenie dodatków motywacyjnych.
Przypominamy, że obecnie funkcjonariusze służb mundurowych mają prawo przejść na emeryturę po 25 latach pracy bez konieczności ukończenia 55. roku życia. Według ustaw, o której informuje polsatnews.pl, od 1 sierpnia 2020 roku osoby mające prawo do emerytury będą mogły liczyć na dodatek wypłacany zamiast niej. Jedynym warunkiem będzie dalsze pozostanie na służbie. Decyzja rządu jest potwierdzeniem planów z początku tego roku, gdyż o dodatku motywacyjnym informowaliśmy jeszcze w lutym.
Wysokość dodatku będzie uzależniona od liczby przepracowanych lat. Będzie wynosił od 1,5 tys. zł w przypadku 25 lat służby do 2,5 tys. zł po 28,5 latach służby. Dodatek nie będzie wliczany do podstawy emerytury oraz innych nagród.
W uzasadnieniu projektu czytamy, że celem dodatku jest "zapewnienie optymalnych warunków pełnienia służby dla funkcjonariuszy oraz stworzenie instrumentów prawnych motywujących do pozostania w niej jak najdłużej". W podobnym tonie wypowiedział się szef MSWiA Mariusz Kamiński, który zaznaczył, że to "ważny sygnał dla doświadczonych funkcjonariuszy: chcemy zatrzymać was w służbie i doceniamy waszą pracę",
Ustawa zmienia także zasady wyliczenia ekwiwalentu za urlop oraz świadczeń pieniężnych na żywienie. Obie zmiany są korzystne dla funkcjonariuszy służb mundurowych.