Rząd przyjął projekt ustawy. Doświadczeni funkcjonariusze służb mundurowych dostaną dodatek motywacyjny

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzającej dodatek motywacyjny dla funkcjonariuszy służb mundurowych, którzy po osiągnięciu wieku emerytalnego nadal pozostaną na służbie.

Służby mundurowe od wielu lat zmagają się z niedoborem funkcjonariuszy. Młodzi ludzie nie garną się do służby z powodu niskich zarobków, a także szkodliwych i trudnych warunków pracy. Rząd zamierza walczyć z małą liczbą funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa i Służby Więziennej poprzez wprowadzenie dodatków motywacyjnych. 

Zobacz wideo Strażak: Niskie pensje zagrażają bezpieczeństwu

Doświadczeni mundurowi otrzymają dodatek motywacyjny 

Przypominamy, że obecnie funkcjonariusze służb mundurowych mają prawo przejść na emeryturę po 25 latach pracy bez konieczności ukończenia 55. roku życia. Według ustaw, o której informuje polsatnews.pl, od 1 sierpnia 2020 roku osoby mające prawo do emerytury będą mogły liczyć na dodatek wypłacany zamiast niej. Jedynym warunkiem będzie dalsze pozostanie na służbie. Decyzja rządu jest potwierdzeniem planów z początku tego roku, gdyż o dodatku motywacyjnym informowaliśmy jeszcze w lutym

Wysokość dodatku będzie uzależniona od liczby przepracowanych lat. Będzie wynosił od 1,5 tys. zł w przypadku 25 lat służby do 2,5 tys. zł po 28,5 latach służby. Dodatek nie będzie wliczany do podstawy emerytury oraz innych nagród. 

W uzasadnieniu projektu czytamy, że celem dodatku jest "zapewnienie optymalnych warunków pełnienia służby dla funkcjonariuszy oraz stworzenie instrumentów prawnych motywujących do pozostania w niej jak najdłużej". W podobnym tonie wypowiedział się szef MSWiA Mariusz Kamiński, który zaznaczył, że to "ważny sygnał dla doświadczonych funkcjonariuszy: chcemy zatrzymać was w służbie i doceniamy waszą pracę", 

Ustawa zmienia także zasady wyliczenia ekwiwalentu za urlop oraz świadczeń pieniężnych na żywienie. Obie zmiany są korzystne dla funkcjonariuszy służb mundurowych. 

Więcej o: