Minister klimatu zapowiada budowę elektrowni jądrowej od 2026 roku. "Pierwszy reaktor w 2033 roku"

Minister klimatu, Michał Kurtyka podczas webinaru prowadzonego przez Nuclear Energy Agency mówił między innymi o bezpieczeństwie energetycznym Polski. Polityk przyznał, że energetyka jądrowa odgrywa ważną rolę w realizacji programu neutralności klimatycznej oraz zapowiedział, że Polska chce rozwijać program jądrowy już od 2026 roku.
Zobacz wideo Atom alternatywą dla węgla? "Nowa generacja miliarderów nie myśli w kategorii paliw kopalnych"

Zgodnie ze słowami ministra klimatu to właśnie w 2026 roku miałaby ruszyć budowa elektrowni jądrowej w Polsce. Według szacunków ministerstwa do 2044 roku udałoby się uruchomić nawet sześć reaktorów jądrowych. Polityk podkreślał, że program energetyki jądrowej jest bardzo ważny ze względu na realizację założeń Unii Europejskiej spisanych w ramach tzw. Europejskiego Zielonego Ładu.

Michał Kurtyka: Większość Polaków popiera inwestycję w energię jądrową

- Musimy zapewnić finansowe podstawy dla elektrowni jądrowej. Polska ma reaktory jądrowe na potrzeby naukowe, ale nie energetyczne. Nie mamy firm i operatorów, którzy mieliby w tej kwestii wystarczająco doświadczenia. Nasze firmy biorą za to udział w budowie elektrowni jądrowych na całym świecie. Żeby jednak taka elektrownia powstała, potrzebna będzie współpraca międzynarodowa z zainteresowanymi partnerami, którzy mogliby dostarczyć nam technologię, która zapewni bezpieczne funkcjonowanie projektu. [...] Prowadzimy też dialog lokalny w miejscach, gdzie mogłaby stanąć elektrownia i tam w większości jest poparcie dla takiego projektu. Większość Polaków popiera tę inwestycję i dostrzega w niej szansę - mówił podczas webinaru minister klimatu.

Jak podaje portal biznesalert.pl, według Michała Kurtyki pierwszy reaktor powinien zacząć działać już w 2033 roku. Pierwszy blok jądrowy miałby moc o wartości 1-1,5 GW. - Budujemy w Polsce zeroemisyjny system energetyczny, którego atom będzie ważną częścią. Większość polskich elektrowni na węgiel zbliża się do kresu eksploatacji i już dziś trzeba podejmować ważne decyzje, w którym kierunku transformować sektor energii - dodał polityk.

- Polska jest zdeterminowana, aby zmienić swój koszyk energetyczny, zmodernizować przemysł i utrzymać konkurencyjność swojej gospodarki. Musimy pozostawić otwarte drzwi dla wszystkich technologii, które mogą przyczynić się do przeciwdziałania zmianom klimatu - podkreślił minister klimatu cytowany w komunikacie resortu.