Tesco sprzedaje polskie markety za 900 mln zł. Nowy właściciel działa w Polsce od lat

Tesco informuje o sprzedaży polskich marketów, magazynów i wszelkich nieruchomości. Nowym właścicielem polskiego oddziału brytyjskiego giganta będzie duńska spółka, która zarządza obecną w naszym kraju od lat siecią Netto. Przejęcie będzie największą transakcją na rynku od czasu przejęcia Reala przez Auchan.

Tesco oficjalnie poinformowało, że 18 czerwca zdecydowało o sprzedaży biznesu w Polsce. Transakcja, która podlega zatwierdzeniu przez organy antymonopolowe, obejmuje 301 sklepów, centra dystrybucji i główną siedzibę.

Prezes Tesco w Polsce: nadal dostrzegamy wyzwania rynkowe w Polsce

Dave Lewis, Prezes Grupy Tesco, w komentarzu przesłanym do redakcji next.gazeta.pl, przyznał, że decyzja o sprzedaży polskiego oddziału była konieczna.

- Widzieliśmy znaczącą poprawę wyników naszej działalności w Europie Środkowej, ale nadal dostrzegamy wyzwania rynkowe w Polsce - stwierdził. Dodał, że transakcja pozwoli skoncentrować się Tesco na działalności w Czechach, na Węgrzech i Słowacji, gdzie pozycja rynkowa sieci jest mocniejsza.

Nowy właściciel Tesco działa w Polsce od lat

Nowym właścicielem marketów działających dziś pod szyldem Tesco będzie spółka, która w Polsce działa od niemal dwóch dekad. Chodzi o Salling Group - właściciela sieci Netto.

Pod tą marką na całym świecie działa niemal 500 sklepów. Netto, którego ojczyzną jest Dania, działa również w Niemczech, Szwecji czy Wielkiej Brytanii.

Tesco sprzedaje polski biznes. Cena poniżej miliarda złotych

Tesco informuje, że całkowita wartość przedsiębiorstwa, ustalona w ramach transakcji, wynosi 900 mln zł  (równowartość 181 mln funtów szterlingów), a łączne wpływy netto mają wynieść około 819 mln zł (równowartość 165 mln funtów), w gotówce. - Będzie to największa transakcja w polskim handlu od czasu przejęcia Reala przez Auchan - stwierdzają "Wiadomości Handlowe".

Czytaj też: Prezydent podpisał ustawę. "Użytkownicy samochodów będą je musieli wyposażyć w system lokalizacyjny"

Sfinalizowanie transakcji spodziewane jest w bieżącym roku finansowym. Wpływy ze sprzedaży zostaną przeznaczone na ogólne cele korporacyjne.

Tesco pozbywa się nieruchomości w Polsce

Dodatkowo Grupa Tesco poczyniła znaczne postępy w sprzedaży pozostałych nieruchomości w Polsce, nieuwzględnionych w transakcji. W ciągu ostatnich 18 miesięcy zostały sprzedane lub uzgodniono sprzedaż 22 sklepów, co daje wpływy netto w wysokości około 200 mln funtów. 

Zobacz wideo Banki znacząco podniosą opłaty? Gość programu 'Studio Biznes' wyjaśnia, jak sektor może zareagować na straty wywołane epidemią koronawirusa
Więcej o: