KRRiT z komunikatem po słowach Jacka Sasina. "Obowiązek płacenia abonamentu RTV nie został zniesiony"

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) przypomina, że abonament RTV nadal obowiązuje. Komunikat jest konsekwencją niedawnej wypowiedzi ministra Jacka Sasina, którą można było zrozumieć jako przyzwolenie do niepłacenia abonamentu.

"Uprzejmie informujemy, że nie został zniesiony obowiązek płacenia abonamentu RTV. W dalszym ciągu obowiązuje ustawa o opłatach abonamentowych z 2005 r. w celu umożliwienia realizacji misji publicznej przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji" - czytamy w komunikacie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Zobacz wideo Kto powinien ponieść odpowiedzialność za koszty majowych wyborów?

Jacek Sasin apeluje o zaprzestanie ścigania ludzi za nieopłacanie abonamentu RTV 

Komunikat KRRiT można potraktować jako pokłosie wypowiedzi wicepremiera Jacka Sasina. Minister aktywów państwowych zapowiedział w ubiegłym tygodniu, że w związku z panującą epidemią Poczta Polska nie będzie ścigać osób, które zalegają z opłatami za abonament RTV.

Słowa Sasina okazały się o tyle problematyczne, że nie mają one żadnej mocy prawnej. Poczta Polska wystosowała nawet komunikat, w którym przypomniała, że na podstawie ustawy z 21 kwietnia 2005 roku o opłatach abonamentowych musi ścigać za niepłacenie abonamentu RTV. Poczta poprosiła jednak KRRiT oraz resort finansów o "umożliwienie wykonania intencji" ministra Sasina.

Abonament RTV. Ile wynosi miesięczna opłata za posiadanie telewizora i odbiornika radiowego? 

Abonament RTV to obowiązkowa opłata dla wszystkich posiadających w domu telewizor bądź radio. Z obowiązku zwolnieni są m.in. emeryci. Standardowa wysokość abonamentu to 7 zł, jeśli w domu jest tylko radio lub 22 zł, jeśli jest sam telewizor lub oba urządzenia. Opłata jest mniejsza, jeśli zdecydujemy się z góry zapłacić za dłuższe okresy. 

Opłatę tę regularnie wnosi jednak zaledwie milion Polaków. Z tego powodu pracownicy Poczty Polskiej przeprowadzają kontrole, by wykryć, kto uchyla się od obowiązku opłacania abonamentu. 

>>> Czytaj też: Ruszyły kontrole opłacania abonamentu RTV. Czy musisz wpuścić kontrolujących do domu? 

Więcej o: