Bon turystyczny 500 plus. Co trzeba zrobić, aby go dostać? Czy wniosek jest konieczny?

Bon turystyczny już wkrótce wejdzie w życie. 500 zł na wakacje przysługiwać będzie na każde dziecko w rodzinie. Co trzeba zrobić, aby go dostać? Czy składanie wniosku jest konieczne?

W ubiegłym tygodniu Sejm przyjął prezydencką ustawę o Polskim Bonie Turystycznym. Jest to realizacja szumnie zapowiadanego m.in. przez Jadwigę Emilewicz planu aktywizacji polskiej turystyki. Ostatecznie w nieco zmienionej formie zostanie on wprowadzony jeszcze przed rozpoczęciem sezonu letniego. 

Bon turystyczny. 500 zł na każde dziecko. Łącznie skorzysta z tego 6,5 mln osób 

Bon turystyczny w wysokości 500 zł przysługiwać będzie na każde dziecko w rodzinie. Rodzice dzieci z niepełnosprawnościami otrzymają dodatkowe 500 zł. Z nowego rozwiązania będzie mogło skorzystać około sześć i pół miliona osób. Koszt dla budżetu to ponad 3,5 mld zł. Bon będzie ważny do marca 2022 roku - za jego pomocą będzie można płacić m.in. za usług hotelarskie bądź w restauracjach. 

Bon turystyczny. Co trzeba będzie zrobić, aby go dostać?

Za wypłacenie świadczenia odpowiada ZUS. Osoby uprawnione do tego otrzymają bon turystyczny bez składania wniosku. Aby otrzymać dodatek, należy sprawdzić oraz potwierdzić aktualność danych osobowych przy użyciu profilu zaufanego bądź innego środka weryfikacji elektronicznej. 

Bon nie będzie miał formy papierowej. Zostanie on udostępniony w systemie teleinformatycznym ZUS, a później aktywowany. Wówczas jego numer zostanie przesłany na numer telefonu lub e-mail beneficjenta. Polska Organizacja Turystyczna (POT) ma prowadzić listę przedsiębiorców oraz organizacji pożytku publicznego, które przyjmują płatności za pomocą bonu. Listę ma być udostępniona w sieci.

Więcej szczegółów poznamy w momencie wejścia bonu turystycznego w życie. Projekt przyjęty przez Sejm musi otrzymać jeszcze akceptację Senatu. Realny termin wprowadzenia dodatku to lipiec 2020 roku.

Zobacz wideo Czy w te wakacje będziemy mogli wyjechać za granicę? Co z obozami i koloniami dla dzieci?
Więcej o: