Tankujesz samochód? Zmiany w płaceniu za paliwo. Wystarczy aplikacja

Orlen od dwóch lat ma możliwość płacenia za paliwo przy dystrybutorze z pomocą aplikacji. Stacje Carrefour przy supermarketach sieci testują od niedawna podobne rozwiązanie. Także BP rozważa płatności bezobsługowe na swoich stacjach w Polsce.

Orlen już przed dwoma laty wprowadził Orlen Pay. Płatność przy dystrybutorze jest wyjątkowo łatwa. Po skonfigurowaniu aplikacji, dodaniu do, wystarczy po tankowaniu zeskanować kod QR z dystrybutora i tyle. Rozwiązanie usprawnia proces tankowania i sprawia, że na stacjach nie tworzą się zatory. Jak informuje Business Insider, z Orlen Pay korzysta już ponad 214 tys. osób. Testy bliźniaczej usługi rozpoczął Carrefour, w planach wprowadzenie takich płatności ma BP. 

Płatność przez aplikacje na stacjach Carrefour i BP

Na niektórych stacjach przy sklepach Carrefour (np. na warszawskiej Białołęce) już od paru lat można zapłacić bezobsługowo. W specjalny terminalu wybieramy numer dystrybutora, kwotę, za jaką chcemy zalać bak, realizujemy płatność i dopiero zaczynamy tankowanie. Na takiej samej zasadzie działa moduł Tank&Go w aplikacji Mój Carrefour. Wcześniej jednak należy go skonfigurować (m.in. podać adres mailowy, na który będą wysyłane faktury) i aktywować płatności mobilne Masterpass, gdyż projekt realizowany jest we współpracy z Mastercard.

Usługa Tank&Go zintegrowana z Masterpass pozwala zrealizować płatność bez kontaktu z kasjerem, co jest szczególnie przydatne w czasie trwającego zagrożenia epidemicznego

- mówi Kamil Kaliszyk, dyrektor ds. rozwoju rynku w polskim oddziale Mastercard Europe. Cały projekt jest w fazie testów i z usługi mogą korzystać, póki co klienci stacji na warszawskim Targówku oraz stacji przy hipermarkecie Kraków Czyżyny. Docelowo rozwiązanie trafi do wszystkich stacji Carrefoura.

Zobacz wideo Tak Bill Gates wyobrażał sobie przyszłość w 1999 roku. Skąd on to wiedział? [TOPtech]

Kolejną siecią, która może wprowadzić takie rozwiązanie, jest BP, posiadające w Polsce 580 stacji benzynowych. Brytyjska firma korzysta z płatności bezobsługowych na innych rynkach i przygotowuje się do ich wdrożenia także w Polsce. Jak powiedziała BI dr Magdalena Kandefer-Kańtoch, rzeczniczka prasowa BP w Polsce, firma zbiera doświadczenia i intensywnie pracuje nad tym, by wprowadzić takie płatności na nasz rynek już niebawem. Płatności bezobsługowe realizują również stacje eMILA, które właśnie przejmuje Moya.

Więcej o: