Cypr. Polacy zostaną wpuszczeni do kraju bez przechodzenia testów na koronawirusa

Cypr zaktualizował listę państw bezpiecznych pod względem epidemicznym, dzięki czemu Polacy zostaną tam wpuszczenie bez przechodzenia testów na koronawirusa.

Otwierając granice jeszcze w czerwcu, Cypr podzielił kraje na kategorię A (bezpieczna) oraz B (podwyższonego ryzyka). Lista jest na aktualizowana na podstawie danych dotyczących sytuacji epidemicznej w poszczególnych krajach. Jak podaje turystyka.rp.pl, liczba krajów w kategorii A wzrosła ostatni do 24, wśród nich znalazła się m.in. Polska. W krajach należących do kategorii B znalazły się m.in. Bułgaria, Chorwacja Francja, Holandia, Hiszpania czy Włochy. 

Zobacz wideo Studio Biznes odc. 43

Cypr. Polacy wpuszczenie do kraju bez testów, ale wciąż obowiązywać będą pewne obostrzenia 

Zakwalifikowanie Polski grona krajów bezpiecznych będzie sporym ułatwieniem dla turystów z Polski, gdyż nie będą oni musieli okazywać po przylocie na Cypr negatywnego testu na COVID-19.

Wszyscy turyści odwiedzający śródziemnomorski kraj muszą natomiast przed podróżą wypełnić kwestionariusz Cyprus Flight Pass. Trzeba w nim udzielić informacji na temat podróży odbytych w ostatnich 14 dniach oraz aktualnego stanu zdrowia. Ponadto osoby te muszą złożyć oświadczenie, że w momencie zakażenia nie będą rościć zadośćuczynienia wobec Cypru.

Formularze, a także więcej informacji na temat wizyt na Cypr można znaleźć na rządowej stronie cyprusflightpass.gov.cy

Od lipca z części krajów można podróżować do UE. Luzowanie obostrzeń dotyczy 15 państw

Komisja Europejska podjęła decyzję o otwarciu od 1 lipca granic dla obywateli spoza Unii Europejskiej. Na liście krajów, których obywatele mogą swobodnie przylecieć do UE są m.in. Australia, Kanada, Serbia, Gruzja czy Chiny (tylko przy zasadzie wzajemności). Łącznie na liście znalazło się 15 państw. 

Nie jest ona wiążąca dla krajów członkowskich, bo ochrona granic to kompetencje narodowe i każde państwo samo podejmuje decyzje w tej sprawie, ale Komisja Europejska zaapelowała o skoordynowane działania.

Więcej o: