Ciekawe zmiany w Google Grafika. Wyszukiwarka wyświetli więcej informacji o obrazie

Google postanowił udoskonalić swoje narzędzie Grafika. Niezwykle popularna wyszukiwarka obrazów dostała nową funkcję, która pokazuje więcej informacji na temat znalezionego zdjęcia i ułatwia znalezienie podobnych.
Zobacz wideo Nie tylko Google. Jakie inne aplikacje mogą przydać się na twoim smartfonie?

Od kilku lat Google stara się usprawnić działanie swojej wyszukiwarki grafik. Prowadzono kilka nowości, dzięki którym Grafiki Google są teraz bardziej przejrzyste i intuicyjne dla użytkownika. Z poziomu wyszukiwarki możemy dziś m.in. przejść do witryny, z której pochodzi zdjęcie oraz rozpoznać obraz i znaleźć podobne obiekty za pomocą narzędzie Google Lens.

W 2018 roku Google przeprowadził też małą rewolucję w wyszukiwarce, bo usunięto wtedy opcję wyświetlania pełnowymiarowego zdjęcia i pobierania go bezpośrednio z poziomu wyszukiwarki. Nie spodobało się to oczywiście użytkownikom, jednak amerykański gigant miał ważny powód, aby zdecydować się na taki krok - celem było zadbanie o poszanowanie praw autorskich autorów zdjęć.

Google Grafika z ciekawą nowością

Jak poinformowała firma na swoim blogu, pod zdjęciami znalezionymi w Google Grafika będą pojawiać się teraz dodatkowe opisy. Znajdą się tam informacje o danej rzeczy, osobie lub miejscu, które pochodzić mają z bazy Google.

Dla przykładu, gdy w wyszukiwarce przypadkiem natkniemy się na zdjęcie pięknego parku krajobrazowego, Google automatycznie rozpozna miejsce i wyświetli skrócony opis. Podobnie funkcja zadziała w przypadku znanych twarzy, pokazując nam więcej informacji na temat danej osoby.

embed
embed

Pod opisem znalazł się również link do otwarcia pełnego materiału źródłowego - np. opisu na Wikipedii. Powyżej znalazł się też przycisk pozwalający na wyszukanie w Google Grafika większej liczby zdjęć przedstawiających dany obiekt. Nie zabrakło również listy osób, miejsc lub przedmiotów, których szukały osoby przeglądające wcześniej to samo zdjęcie.

Funkcja zostanie udostępniona jeszcze w tym tygodniu, jednak na razie tylko dla użytkowników w Stanach Zjednoczonych i wyłącznie na urządzeniach mobilnych. Z czasem ma jednak trafić również na komputery i do pozostałych krajów. Na razie nie wiadomo jednak kiedy.

Więcej o: