CRBR. Mija termin zgłoszenia danych. Spóźnialscy przedsiębiorcy mogą zapłacić nawet milion złotych kary

Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych został wprowadzony jeszcze w 2019 roku, ale dopiero 13 lipca wpisanie do niego staje się obowiązkowe. Przedsiębiorcy, którzy tego nie zrobią, mogą zapłacić karę do 1 mln zł.

Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych to kolejna broń w walce przeciwko praniu brudnych pieniędzy i terroryzmowi. Jest on realizacją dyrektywy unijnej w tej sprawie. Do rejestru wpisywać muszą się osoby fizyczne, które sprawują bezpośrednią lub pośrednią władzę w spółce. Od października 2019 roku CRBR jest dostępny na rządowej stronie internetowej

Zobacz wideo Koronakryzys może zapoczątkować nową zimną wojnę? Borys: Po pandemii mamy niebezpieczną mieszankę [Studio Biznes odc. 40]

Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych. Ostateczny termin wpisania do rejestru mija 13 lipca

Choć rejestr został wprowadzony w drugiej połowie 2019 roku, to od 13 lipca wpisanie do niego jest obligatoryjne dla większości spółek pod groźbą kary administracyjnej wynoszącej 1 mln zł. Oznacza to, że przedsiębiorcy mają ostatnie godziny, aby to zrobić. Początkowo terminem tym był 13 kwietnia, ale z powodu pandemii koronawirusa został on wydłużony o trzy miesiące.  

CRBR. Kogo to dotyczy? W jaki sposób należy się zgłosić?

Gazetaprawna.pl przypomina, że zgodnie z obowiązującymi przepisami do CRBR muszą zgłosić się spółki jawne, komandytowe,  komandytowo-akcyjne, z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjne. W przypadku prostych spółek akcyjnych obowiązek ten zostanie wprowadzony dopiero w marcu 2021 roku. Obowiązek znalezienia się w rejestrze nie dotyczy spółek zagranicznych działających na terytorium Polski w formie oddziału. Wpisać się do rejestru muszą się natomiast firmy, które znajdują się w stanie upadłości bądź likwidacji. 

Zgłoszenie do CRBR można zrobić tylko elektronicznie na stronie rejestru. Mogą to zrobić tylko i wyłącznie osoby do tego uprawnione. Zgłoszenie należy potwierdzić profilem zaufanym bądź podpisem elektronicznym. W przypadku, gdy właścicielem spółki jest więcej niż jedna osoba, KAŻDA z nich musi złożyć podpis. Warto pamiętać, że w rozumieniu ustawy za beneficjentów rzeczywistych uważa się osoby posiadające więcej niż 25 proc. udziałów bądź akcji. 

Więcej o: