Bon turystyczny nie dla emerytów? Emilewicz: Możemy pomyśleć o rozszerzeniu listy beneficjentów

Bon turystyczny nie trafi do emerytów i rencistów. Ustawa, która czeka na podpis prezydenta, nie zawiera bowiem przepisów zaproponowanych przez Senat - zostały odrzucone przez Sejm. Jadwiga Emilewicz w rozmowie z Łukaszem Kijkiem wyjaśniła, czy jest szansa na to, by nowe świadczenie trafiło do seniorów.
Zobacz wideo Jadwiga Emilewicz była gościem Porannej rozmowy Gazeta.pl

Gościnią porannej rozmowy Gazeta.pl była Jadwiga Emilewicz. W rozmowie z Łukaszem Kijkiem, redaktorem naczelnym serwisów informacyjnych, odniosła się do kwestii przyjętego przez Sejm bonu turystycznego. Wyjaśniła, kiedy możemy spodziewać się uruchomienia nowego programu.

- Przyjęliśmy, że pierwsze płatności będziemy mogli realizować pod koniec lipca. Bon to 4 mld zł, które trafią do branży. Beneficjentami będzie 6,2 mln dzieci, czyli 3 mln gospodarstw domowych - wyjaśniła wicepremierka.

Jadwiga Emilewicz tłumaczy, dlaczego bon turystyczny nie trafi do emerytów

Emilewicz wyjaśniła też, dlaczego świadczenie ostatecznie, pomimo propozycji Senatu, nie zostanie przyznane emerytom i rencistom.

- W tym roku pan prezydent tak zaprojektował ten dodatek, że ma wesprzeć polskie rodziny, które na skutek epidemii koronawirusa ucierpiały. Niektórzy mają mniejsze pensje, inni utracili pracę - argumentowała.

Zapewniała też, że rząd chce, by bon turystyczny stał się rozwiązaniem stałym. - Wtedy będziemy mogli mówić o rozszerzeniu listy beneficjentów - stwierdziła Emilewicz.

Bon turystyczny nie dla emerytów. Sejm odrzucił poprawki Senatu

W środę Sejm zajął się ustawą, dzięki której w życie wejść będzie mogło nowe rozwiązanie wspierające zarówno branżę turystyczną, jak i rodziny. Chodzi o Polski Bon Turystyczny, czyli specjalny dodatek w wysokości 500 zł, którym będzie można częściowo zapłacić za wakacje. 

Senat w ramach prac nad ustawą zaproponował, by dodatek objął również emerytów i rencistów. Poprawka nie uzyskała jednak poparcia Sejmu. Inne zmiany do pierwotnego projektu jednak wprowadzono - dzieci niepełnosprawne otrzymają dwa razy większy dodatek, z projektu skorzystają też dzieci rodziców pracujących za granicą. 

Więcej o: