Prezydent Andrzej Duda podpisał 17 lipca ustawę wprowadzającą Polski Bon Turystyczny. Oznacza to, że z dodatkowego świadczenia będzie można skorzystać jeszcze w czasie trwających wakacji. Jak informuje "Fakt", rodzice dzieci powinni pamiętać o pewnych obostrzeniach, gdyż niedopełnienie formalności może wiązać się nawet ze zwrotem bonu wraz z odsetkami.
Bon w wysokości 500 zł przysługuje na każde dziecko. Dodatkowo dzieci niepełnosprawne otrzymają dwa razy wyższą kwotę, czyli tysiąc złotych. Sejm zagłosował również za tym, aby bon przysługiwał dzieciom, których rodzice pracują za granicą. Bon będzie miał formę elektroniczną i będzie można z niego skorzystać do 2022 roku. Aby dostać go, należy zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Osoby posiadające dzieci niepełnosprawne są zobowiązane do dołączenia orzeczenia o niepełnosprawności.
"Fakt" przypomina o tym, że ZUS będzie miała trzy lata na sprawdzenie orzeczenia pod kątem tego, czy wyższe świadczenie rzeczywiście się należało. W przypadku negatywnej decyzji, rodzice będą musieli zwrócić 1000 zł z odsetkami.
Bon przysługuje tylko tym osobom, które pobierają 500 plus bądź zagraniczny odpowiednik świadczenia. W przypadku odmowy przyznania dodatku tracą oni prawo do bonu wakacyjnego. W takiej sytuacji mogą znaleźć się rodzice dzieci, które ukończyły 18 lat przed wejściem ustawy w życie (obowiązuje ona od 18 lipca). W sytuacji, gdy nie zwrócą niesłusznie pobranych pieniędzy, państwo może ściągnąć je z konta.