Bon turystyczny bez dodatkowych wniosków. Potrzebny profil na platformie PUE ZUS

Bon turystyczny będzie przysługiwał każdemu dziecku i nie trzeba składać o niego żadnego dodatkowego wniosku. Do skorzystania z dodatkowego wsparcia konieczne jest jednak posiadanie konta w PUE ZUS.

Bon turystyczny został przyjęty przez Sejm w środę. Obecnie ustawa czeka na podpis prezydenta. Świadczenie będzie przyznawane w formie elektronicznej. Jego celem jest sfinansowanie usług hotelarskich lub imprez turystycznych na terenie Polski.

Ustawa przewiduje przyznanie świadczenia w formie bonu w wysokości 500 złotych na każde dziecko, także. Dzieci niepełnosprawne otrzymają dwa razy więcej - tysiąc złotych, ta kwota może pomóc w sfinansowaniu na przykład turnusu rehabilitacyjnego. Sejm przychylił się również do poprawki Senatu, dzięki której bon turystyczny zostanie przyznany również tym dzieciom, których rodzice pracują zagranicą.

Zobacz wideo Kiedy bon turystyczny będzie dostępny?

Jak złożyć wniosek o bon turystyczny?

Nie trzeba składać dodatkowych wniosków o przyznanie bonu. Trzeba go będzie jedynie aktywować. Do tego natomiast potrzebne jest posiadanie profilu w Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Bon będzie generowany w systemie teleinformatycznym prowadzonym przez ZUS. W celu aktywacji bonu konieczne będzie potwierdzenie poprawności danych za pośrednictwem PUE ZUS albo dokonanie aktualizacji danych dotyczących adresu poczty elektronicznej i numer telefonu.

Bony będą przekazywane za pomocą wiadomości tekstowej na wskazany numer telefonu lub adres poczty elektronicznej.

Kiedy bon turystyczny zostanie uruchomiony?

W rozmowie z Łukaszem Kijkiem wicepremierka i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz wyjaśniła, kiedy można spodziewać się startu nowego programu. 

- Przyjęliśmy, że pierwsze płatności będziemy mogli realizować pod koniec lipca. Bon to 4 mld zł, które trafią do branży. Beneficjentami będzie 6,2 mln dzieci, czyli 3 mln gospodarstw domowych - wyjaśniła Emilewicz. 

Więcej o: