Nowe miasta w Polsce od 2021 r. Projekt MSWiA przewiduje nadanie praw miejskich 10 miejscowościom

MSWiA przygotowało projekt rozporządzenia rady ministrów w sprawie nadania praw miejskich. Według niego od 2021 r. w Polsce będzie dziesięć nowych miast. Projekt jest na etapie uzgodnień.

Rządowe centrum legislacji zamieściło właśnie "Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, zmiany nazwy gminy oraz siedziby władz gminy". Dokument przygotowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Projekt jest na dopiero na drugim z 15 etapów legislacyjnych, czyli jest w trakcie uzgodnień. Wynikające z niego przepisy mają wejść w życie w 2021 roku. Oznacza to, że w przyszłym roku przybędzie w Polsce miast. 

Zobacz wideo Dlaczego intensywne opady powodują podtopienia w stolicy?

Nowe miasta w Polsce. Przybędzie ich aż 10 w przyszłym roku 

W projekcie rozporządzenia przewidziane jest nadanie praw miejskich dziesięciu miejscowościom. Są to:

  1. Kamieniec Ząbkowicki w woj. dolnośląskim
  2. Goraj w woj. lubelskim
  3. Kamionka w woj. lubelskim
  4. Solec na Wisłą w woj. mazowieckim
  5. Sochocin w. woj mazowieckim
  6. Wiskitki w woj. mazowieckim
  7. Dubiecko w woj. podkarpackim
  8. Wodzisław w woj. świętokrzyskim
  9. Budzyń w woj. wielkopolskim
  10. Koźminek w woj. wielkopolskim

W procesie decyzyjnym o przyznanie statusu miasta powtarza się kilka elementów. Istotna jest liczba mieszkańców. Wszystkie miasta wykazują miejski charakter w cechach funkcjonalno-przestrzennych i są w całości lub większej części zwodociągowane i skanalizowane. Ważne jest także, by źródłem utrzymania większości mieszkańców była działalność pozarolnicza. Mieszkańcy muszą też opowiedzieć się w konsultacjach za nadaniem statusu miejskiego ich miejscowości. W kilku przypadkach argumentem była obecność centrum i rynku, ale nie jest to konieczne, jak w przypadku Kamieńca Ząbkowickiego. Decydowały również względy historyczne, zabytkowa zabudowa czy położenie na mapie względem dróg krajowych i kolei. 

Więcej o: