Radiowozy zmienią design. Ale na nowe kolory jeszcze poczekamy, póki co gwiazda i numer alarmowy

Radiowozy w Polsce zmienią design, ale wbrew informacjom z portali informacyjnych, na nowe kolory jeszcze poczekamy. Zgodnie z opiniowanym właśnie projektem rozporządzenia, początkowo zostaną dodane dwa nowe elementy do malowania pojazdów policyjnych.

Jeszcze w zeszłym roku, policja prezentowała nowe malowanie radiowozów. Pojazdy miały zostać wzbogacone o nowy kolor, odblaskowy żółty. 13 lipca to rządu trafił projekt zmian, ale w regulacjach zabrakło informacji na temat zmian koloru. Jak podaje Moto.pl wg projektu na radiowozach pojawią się następujące elementy:

  • Na masce radiowozu nad napisem "POLICJA" pojawi się policyjna gwiazda z wpisanym w nią numerem alarmowym 112.
  • Sam napis "POLICJA" będzie mógł być lustrzanym odbiciem.
  • Z kolei nad gwiazdą pojawi się napis "POMAGAMY i CHRONIMY". Podobne hasła umieszczane są także na zagranicznych radiowozach. Najsławniejszym jest oczywiście to amerykańskie "to serve and protect", co można przetłumaczyć na "służyć i chronić".
  • Na pojazdach pojawi się tzw. numer taktyczny, który będzie indywidualny w skali całego kraju. Z projektu dowiadujemy się, że ma się on składać z wyróżnika literowego określającego przyporządkowanie pojazdu do określonej jednostki policji oraz cyfr stanowiących numer indywidualny pojazdu. Ministerstwo tłumaczy tę zmianę ułatwieniem działań operacyjnych.

23 lipca TVN24 opublikował informację, na którą powołały się inne serwisy, z której wynika, że radiowozy zyskają nowy kolor, mimo że rozporządzenie tego nie przewiduje. O komentarz i wyjaśnienia poprosiliśmy rzeczników policji oraz ministerstwa infrastruktury. 

Zobacz wideo Czy tak będzie wyglądać policja przyszłości?

Radiowozy mają dostać nowe kolory, ale jeszcze nie teraz

Zarówno ministerstwo infrastruktury i policja, potwierdziły wcześniejsze informacje. Będące w fazie opiniowania międzyresortowego rozporządzenie nie uwzględnia dodania do radiowozów nowych kolorów. Przewiduje jedynie dodanie gwiazdy policyjnej z numerem alarmowym 112 nad napisem POLICJA na masce radiowozów. Ponadto pojazdy ozdobi dodatkowo slogan "POMAGAMY I CHRONIMY". Zmiany te wejdą w życie 14 dni po ogłoszeniu rozporządzenia. Prawdopodobnie stanie się to w IV kwartale tego roku. Co ważne, zmiany będą wprowadzane stopniowo, bez ponoszenia żadnych dodatkowych kosztów, gdyż będą dotyczyć jedynie nowych pojazdów. Stare radiowozy nie będą miały zmienionego malowania. 

Ponadto jak informuje rzecznik policji, wyposażenie radiowozów w żółte elementy odblaskowe jest w dalszych planach. Mają one zwiększyć bezpieczeństwo policjantów i rozpoznawalność policyjnych radiowozów oznakowywanych. Zmiany te będę wymagały jednak kolejnych regulacji. Plany podobnie jak w bieżących zmianach, mają dotyczyć jednie nowych radiowozów.